Odstraszacze zwierząt - przegląd najskuteczniejszych metod

Odstraszacze zwierząt - przegląd najskuteczniejszych metod

Published : 30. marca 2022 r.

Odstraszacze zwierząt

Kiedy na zewnątrz robi się coraz cieplej, piękna pogoda zachęca do prac ogrodowych mających na celu upiększenie naszego ogrodu. Sadzimy kwiaty, przesadzamy rośliny i przygotowujemy teren pod uprawy. Często zapominamy jednak o zabezpieczeniu terenu przed szkodnikami – warto pamiętać o tym, aby szkodniki takie jak kuna, krety, nornice, łasice i inne nie zniszczyły naszych roślin, a tym samym pracy, jaką włożyliśmy w zakładanie ogródka. Zobacz propozycje marki 4iQ, które są odpowiedzią na pytanie jak odstraszyć szkodniki ogrodowe.

Spis treści:

  1.        Jak skutecznie odstraszyć szkodniki? Metody
  2.        Ogrodowy odstraszacz zwierząt – gdzie zastosować?
  3.        Jak działa odstraszacz ultradźwiękowy?
  4.        Jak zamontować odstraszacz ogrodowy?
  5.        Ultradźwięki na zwierzęta - pytania i odpowiedzi

 

Jak skutecznie odstraszyć szkodniki? Metody

Zanim zadamy sobie pytanie „co na odstraszanie kuny”, a następnie przystąpimy do szukania produktu, który odstraszy obecne w naszym ogrodzie szkodniki powinniśmy poznać podstawowy podział metod i wybrać najlepszą. Wśród metod odstraszania szkodników znajdują się:

- metody biologiczne, czyli takie jak zastosowanie naturalnych wrogów występujących w naszym ogrodzie szkodników

- metody biotechniczne, czyli zastosowanie takich produktów jak: odstraszacz ultradźwiękowy, odstraszacz emitujący światło,

- metody chemiczne, czyli zastosowanie środków chemicznych

- metody mechaniczne takie jak między innymi: siatka na krety pod trawnik, pułapki

Chcąc odstraszyć szkodliwe dla naszych upraw gryzonie często sięgamy po szkodliwe opryskiwacze, które zaliczane są do metody chemicznej. W tym miejscu warto zauważyć, że produkty chemiczne wykorzystywane do spłoszenia szkodników nie pozostają bez wpływu na otoczenie, w którym zostały zastosowane. Metoda chemiczna taka jak zastosowanie sprayów przeciw kunom i innym gryzoniom powinna być stosowana w ostateczności, dopiero wtedy, jak pozostałe metody nie zadziałają. Obecnie na rynku oferowany jest szeroki wybór ogrodowych odstraszaczy szkodników, które działają nie krzywdząc ich. Działając miejmy na uwadze dobro środowiska.  

 

Jak skutecznie odstraszyć szkodniki z ogrodu - sposoby

Gdzie wsadzić odstraszacz na szkodniki?

Małe urządzenia emitujące ultradźwięki takie jak solarny odstraszacz kretów sprawdzą się nie tylko w prywatnych ogrodach. Można je zastosować także w parkach, lub przy ogólnodostępnych stawach – wszędzie tam, gdzie miejsce wymaga wyproszenia niechcianych gości. Wybierając miejsce powinniśmy zwrócić uwagę na sposób zasilania produktu, jaki posiadamy. W przypadku solarnego elektromagnetycznego odstraszacza do kretów wymagane będzie umieszczenie go w miejscu, gdzie słońce będzie bezproblemowo docierać do panelu słonecznego umieszczonego w górnej części produktu. Niektóre małe odstraszacze do ogrodu posiadają zabezpieczenia w postaci małej, plastikowej zaślepki, którą należy usunąć przed połączeniem kabelków.


Jak działa odstraszacz ultradźwiękowy?

Odstraszacz na ultradźwięki przeciw szkodnikom takim jak:

  •          myszy,
  •          szczury,
  •          nornice i inne

zasilany jest poprzez promienie słoneczne, które padając na panel słoneczny zasilają wbudowany akumulator. W efekcie odstraszacz na krety jest w stanie działać nawet gdy urządzenie nie jest wystawione na bezpośrednie padanie promieni słonecznych. Wystarczy, że zwierzak pojawi się w zasięgu działania odstraszacza ultradźwiękowego, a ten zostanie automatycznie uruchomiony. Niektóre modele odstraszaczy posiadają także opcjonalne migające światła LED, które pomogą odstraszyć szkodniki wrażliwe na mocne światło. Ultradźwięki wykorzystane w odstraszaczach gryzoni nie są szkodliwe dla ludzi, a także domowych zwierząt. Działają na szkodniki takie jak: łasice, kuny, krety, myszy. Pozwalają wypłoszyć szkodniki z ogrodu nie robiąc im krzywdy. Solarny ultradźwiękowy odstraszacz gryzoni posiada kilka punktów regulacji – im większa liczba na pokrętle tym większy promień działania. Większość odstraszaczy ogrodowych posiada dodatkowy kabel USB do ładowania, gdy dostęp do promieni słonecznych jest ograniczony i urządzenie nie może być nim zasilane.

 

Niektóre modele odstraszaczy mogą działać nawet 5 dni bez ekspozycji na słońce, a zasięg może osiągnąć nawet 80 metrów (w dobrych warunkach). To pozwoli na skuteczne wypłoszenie gryzoni.

Montaż takiego odstraszacza jest niezwykle prosty i nie sprawia trudności nawet największym ogrodowym amatorom. Odstraszacz gryzoni należy umieścić w miejscu, które w największym stopniu jest narażone na wizyty nieproszonych gości.

 jak odstraszyć kuny i szkodniki ogrodowe

Solarny ultradźwiękowy odstraszacz emituje dźwięki i światła

Odstraszacz kretów - metoda mechaniczna

Wśród metod mechanicznych wyróżnić można niezwykle skuteczną siatkę na krety chroniącą trawnik przed szkodnikami, która powinna być położona 5-10 cm pod trawnikiem, najlepiej na nie zasiany jeszcze trawnik. Należy zwrócić uwagę na jej grubość i materiał wykonania, aby mieć pewność, że ogrodowa siatka na gryzonie będzie odporna gryzienie przez krety i nornice. Jak położyć siatkę kiedy trawnik już rośnie? Wystarczy wyznaczyć kawałki trawnika, a następnie podkopywać go szpadlem, układając częściami obok. Na wyrównaną ziemię pozbawioną trawnika należy ułożyć siatkę na krety według zaleceń producenta, a następnie ułożyć trawnik do stanu sprzed układania siatki. Niezwykle ważne jest zastosowanie siatki pod każdą krawędź (jeśli w ogrodzie występują krawężniki), tak aby pozbawić gryzoniom szansę przedostania się nad ułożoną siatkę. Siatka na krety i nornice do ogrodu pozwoli na zachowanie estetycznego trawnika bez kopców, które przysparzają nie tylko nerwów, ale i dodatkowej pracy.

 

Pytania i odpowiedzi

Czy odstraszacze ultradźwiękowe działają na pająki?

Tak, jednakże tu szczególną rolę odgrywa częstotliwość, na jakiej emitowane są dźwięki.

Jaka częstotliwość odstrasza kuny?

W przypadku tego urządzenia częstotliwość powinna być wyregulowana na poziom M- 25-50 KHZ. Pozwoli ona na skuteczne odstraszenie takich gryzoni jak średniej wielkości kuna. Możesz także włączyć dodatkowe odstraszanie światłem LED, które włączysz przekręcając pokrętło na L+/M+, lub H+.

Co na odstraszanie kuny?

Do skutecznego odstraszenia kun sprawdzą się odstraszacze emitujące dźwięki w połączeniu z odstraszaniem światłami LED, jest to niewpływająca negatywnie na środowisko metoda.

Share this content

close

Lista życzeń