Schody na strych - co powinieneś wiedzieć

Schody na strych - co powinieneś wiedzieć

Published : 14. października 2022 r.

Schody na strych - co powinieneś wiedzieć

Schody strychowe to element niezbędny w domach z poddaszem/strychem, na którym przechowywane są przedmioty używane maksymalnie kilka razy rocznie. Używanie dodatkowej przestrzeni jaką jest strych, umożliwiają składane schody strychowe. Czy wiesz na co zwrócić uwagę przed zakupem? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami oraz aspektami, na które warto zwrócić uwagę.

Spis treści:

 • Ciepłe schody inaczej - o przenikalności cieplnej

 • Typy schodów 

 • Maksymalne obciążenie schodów

 • Przeznaczenie schodów

 • Testy i certyfikaty schodów

 • Montaż schodów strychowych

 • Dodatkowe akcesoria do schodów - stopki, pręt do otwierania, poręcz, zestaw montażowy

 • Wyłaz - klapa schodów

 • Stopnie przy schodach strychowych

 • Rodzaje drabinki przy schodach na strych

 • Najczęściej zadawane pytania

Ciepłe schody inaczej - o przenikalności cieplnej

Wybierając schody strychowe, poza cechami wyjaśnionymi poniżej, a także względami estetycznymi, powinno się zwrócić uwagę na wskaźnik przenikalności cieplnej, wyrażony w W/(m²·K). O czym informuje współczynnik przenikania ciepła? Tłumacząc najprościej - o tym, ile ciepła ucieka przez klapę schodów. Ciepłe schody strychowe powinny “oddawać” jak najmniej ciepła, idąc dalej - im mniejszy wskaźnik, tym lepiej. Najcieplejsze schody strychowe o współczynniku przenikalności poniżej 0,49 W/m²K można z powodzeniem montować w domach energooszczędnych. Przykładem takich schodów są schody strychowe z linii Nordic.

Typy schodów strychowych

Schody strychowe można podzielić w zależności od:

 • rodzaju drabinki - na składane, spiralne

 • materiału wykonania - drewniane, metalowe

 • ilości segmentów - schody czterosegmentowe, trzysegmentowe

Maksymalne obciążenie schodów

Schody strychowe przeznaczone są do wchodzenia na poddasze - podczas takiej czynności ze schodów powinna korzystać maksymalnie jedna osoba. Dostępne na rynku modele schodów strychowych dopuszczają zwykle 150 kg wagi maksymalnej jednego użytkownika. Jest to jednak waga orientacyjna, w rzeczywistości schody są w stanie udźwignąć nawet do 200 kg.

Przeznaczenie schodów

Schody strychowe znacznie różnią się właściwościami od schodów do używania w dziennej części domu. Schody na strych muszą być wygodne, łatwe do używania przez osobę starszą i dorosłą, a także bezproblemowo (bez użycia większej siły) rozkładać się i składać. 

Do używania poddasza nieużytkowego/strychu przeznaczone są proste schody metalowe i drewniane z ocieploną klapą, aby zapobiec uciekaniu ciepła na poddasze, które nie jest ocieplone.

schody strychowe 4iq

Schody metalowe wpiszą się w nawet najbardziej eleganckie wnętrza.

Do ruchu między piętrem, a poddaszem użytkowym sprawdzą się schody spiralne i modułowe, które nie tylko charakteryzują się szerokim stopniem (znacznie szerszym niż rzadziej używane schody strychowe), ale także większą estetyką wykonania. Schody spiralne łączą w sobie kilka materiałów takich jak: lakierowane drewno czy malowany proszkowo metal, aby stworzyć eleganckie wypełnienie wnętrza, a przy tym umożliwić wygodne korzystanie.

Testy i certyfikaty schodów

W zależności od posiadanych właściwości, schody strychowe powinny spełniać dane normy. W przypadku schodów przeciwpożarowych będzie to norma EN 13501-2 zawierająca wymagania dotyczące ognioodporności. 

Montaż schodów strychowych

Montaż schodów strychowych możesz zlecić specjaliście, lub z pomocą jeszcze jednej osoby wykonać montaż samodzielnie. Dużym ułatwieniem całego montażu jest zestaw montażowy, z pomocą którego możesz wypoziomować skrzynię. Otwór montażowy powinien być o 2 cm większy od wymiarów skrzyni. 

Akcesoria do schodów - stopki, pręt do otwierania, poręcz, zestaw montażowy

Wybierając schody strychowe warto dołożyć do zestawu akcesoria, które przyczynią się do szybszego montażu, albo bezpośrednio wpłyną na komfort użytkowania. Mówiąc o komforcie - poręcz do schodów strychowych ma za zadanie ułatwić wejście na piętro, szczególnie osobom starszym, lub podczas wnoszenia/znoszenia ciężkich przedmiotów. Poręcz do schodów wykonana jest z grubego metalu, przytwierdzona do drabinki za pomocą mocnych wkrętów montażowych. 

Pręt do otwierania to niezbędnik, jeśli chodzi o włazy strychowe. Umożliwia bezproblemowe otwarcie zamka zabezpieczającego schody. 

O zestawie montażowym wspominaliśmy wyżej - ma za zadanie ułatwić wypoziomowanie schodów w stropie. Jego cena nie jest wysoka, a na pewno przekłada się na szybkość montażu.

Stopki do schodów zapobiegają rysowaniu nawierzchni. Na rynku dostępne są stopki plastikowe i gumowe. Plastik może okazać się zbyt twardy, dlatego rekomenduje się stopki silikonowe, które są miękkie.

Wyłaz - klapa schodów

Klapa schodów to kolejny aspekt, na jaki na pewno trzeba zwrócić uwagę. Klapa może być mocno ocieplona - będzie wtedy gruba, np. w przypadku schodów Extreme charakteryzujących się niskim wskaźnikiem przenikalności cieplnej, klapa ma aż (prawie) 8 cm.

Jeśli schody będą montowane w miejscu widocznym na co dzień warto sprawdzić jaki kolor ma klapa. Najczęściej jest obustronnie biała.

drewniane schody strychowe 4iq

Obustronnie białą klapę zobaczysz także przy schodach z linii Greenline.

Często spotykanym typem klapy jest klapa typu Sandwich. Jest to klapa składająca się z warstw styropianu i płyty MDF. Zwykle występuje przy schodach ciepłych, tzn. odznaczających się niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej. 

Przeczytaj także: Jak wybrać schody strychowe…

Stopnie przy schodach strychowych

Stopnie przy schodach służących do wchodzenia na poddasze powinny być antypoślizgowe - przyjrzyj się zdjęciom producenta, takie stopnie mają wgłębienia, dzięki czemu bezpośrednio przyczyniają się do bezpieczeństwa podczas używania. Ważna jest też grubość i szerokość stopni. Stopnie skonstruowane są tak, by zapewnić “łagodne” wejście dla jednej osoby. 

Stopnie przy schodach marki 4Step zwykle mają między 32 a 34 cm szerokości. Tyle wystarczy, aby komfortowo korzystać ze schodów. Rodzaje drabinki przy schodach na strych

W zależności od wysokości pomieszczenia, gdzie montowane są schody, drabinka różni się długością i ilością segmentów. Schody strychowe 4 segmentowe przeznaczone są do otworów do szerokości wynoszącej 100 cm. Wymiary powyżej tego (czyli np. 110x70, 120x60 czy 130x70) będą składały się z drabiny 3 segmentowej.  

Schody strychowe - najczęściej zadawane pytania

 1. Czy schody trzeba czymś zabezpieczyć?

  Nasze schody drewniane nie wymagają lakierowania, ale możesz je pomalować i polakierować według własnego uznania.
 2. Czy skrzynię można montować od razu przy ścianie?

  Można. Schody nie wystają poza obrys skrzyni.
 3. Które schody są najcieplejsze?

  Najcieplejsze schody strychowe z naszej oferty to schody NORDIC, które mają wskaźnik przenikalności na poziomie aż 0,44 W/m2K!
 4. Jaka jest długość drabiny?

  Długość drabiny podana jest w opisie każdych schodów. Schody strychowe z drewnianą drabiną mogą być przycięte do odpowiedniej długości.
 5. Czy wymiar skrzyni to wymiar skrzyni czy otworu?

  Nasze schody opisane są wielkością skrzyni. Jeżeli schody mają wymiar 120x60, to znaczy, że skrzynia ma 120 cm długości i 60 cm szerokości.Share this content

close

Lista życzeń