Szklarnia czy tunel foliowy?

Szklarnia czy tunel foliowy?

Published : 16. marca 2020 r.

Myślisz o rozpoczęciu samodzielnej uprawy warzyw, owoców lub roślin? Doskonałym pomysłem jest zakup szklarni lub tunelu. Sprawdź, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej!

Szklarnia i tunel foliowy – dlaczego warto?

Choć szklarnia i tunel foliowy różnią się konstrukcją, to pełnią praktycznie te same funkcje. Najważniejszą z nich, która wpłynęła na tak dużą popularność tego typu rozwiązań, jest oczywiście wydłużenie okresu wegetacji posadzonych w ogrodzie czy na działce roślin. To wszystko dzięki ochronie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – niższymi temperaturami, wiatrem czy śniegiem. W efekcie wewnątrz każdej z tych konstrukcji powstaje swego rodzaju mikroklimat, który różni się do tego na zewnątrz. Co więcej, uprawa pod folią lub w szklarni pozwala na magazynowanie ciepła, jednocześnie umożliwiając wentylację. W tym celu są one wyposażone w wywietrzniki lub okienka.

Szklarnia czy tunel – które rozwiązanie wybrać?

Co jest w takim lepsze – szklarnia czy tunel? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli dopiero rozpoczynasz samodzielną uprawę w przydomowym ogródku lub na działce, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie druga konstrukcja. Foliowe modele są także bardzo lekkie i mobilne, a tym samym umożliwiają dowolne przenoszenie w wybrane miejsca. Dzięki temu w wypadku przeprowadzki możesz szybko i bez problemu złożyć tunel, a następnie rozłożyć go na innym terenie. Z kolei osobom, które chcą zająć się profesjonalną uprawą roślin, np. otwierając w tym samym miejscu punkt sprzedaży, polecamy szklarnię. Oczywiście, można ją ewentualnie przenieść, jednak nie należy to do najłatwiejszych zadań.

Trwałość i koszty

Podczas zakupu warto kierować się również trwałością konstrukcji. Pozornie szklarnia może wydawać się bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne czy działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, jednak wykonany z wytrzymałych materiałów tunel foliowy zdecydowanie jest w stanie jej dorównać. Warto również wspomnieć, że nie tylko jego zakup jest tańszy niż w przypadku szklarni tunelowej, ale także naprawa uszkodzonego elementu.

Share this content

close

Lista życzeń