Grillowanie w ogrodzie - jaki grill warto kupić i czym się od siebie różnią?

Grillowanie w ogrodzie - jaki grill warto kupić i czym się od siebie różnią?

Published : 19. marca 2024 r.

Sezon grillowy zbliża się wielkimi krokami – czas na wybór grilla ogrodowego!

Kto - posiadający własny ogród – nie marzy o tym by cieszyć się w nim własnym grillem ogrodowym? Gdy zbliża się wiosna i ciepłe wieczory każdy chce spędzać ten czas na zewnątrz. Jest to idealna okazja, by zastanowić się nad wyborem wymarzonego grilla, jeśli jeszcze nie jesteś jego posiadaczem. To czas, kiedy można zjeść świeże i smaczne dania, a przy tym spędzić czas z najbliższymi na świeżym powietrzu. Sklepy oferują szeroki asortyment – od grilla klasycznego na węgiel, przez gazowy po elektryczny. Poniżej przedstawiamy Państwu opisy każdego z nich, ich wady i zalety, by wybór był dla Państwa jak najbardziej korzystny i zadowalający.

 

Grill ogrodowy na węgiel lub brykiet

Klasyka gatunków! Wybierany najczęściej. Składa się z misy zrobionej z grubej blachy. Blacha ta pokryta jest ognioodporną farbą. Poza tym w zestaw takiego grilla wchodzi ruszt ze stali nierdzewnej. Jest poręczny, łatwo go przenosić z miejsca na miejsca. By wytworzyć ciepło należy użyć węgla drzewnego lub brykietu, a by rozpalić – podpałkę. Ich zaletą jest różnorodność – mają wiele kształtów, rozmiarów i funkcji – każdy znajdzie coś dla siebie. Takie grille są tanie, łatwo dostępne. Przyrządzone potrawy mają swój niepowtarzalny aromatyczny smak i zapach dymu. Do wad takich grillów należy zaliczyć kontrolę temperatury – w nim trudniej doprowadzić do pożądanej temperatury i utrzymać ją stałą i równomierną dla całej powierzchni. Ponadto węgiel i popiół to elementy brudzące, a rozpalanie to czynność, która sprawdza naszą cierpliwość i umiejętności. Wymaga czasu.

Wskazówka: Do dopełnienia rodzinnych spotkań przy grillu świetnie sprawdzą się kociołki żeliwne, które możesz ustawić na ognisku i cieszyć się jeszcze lepszym jedzeniem!

Grill gazowy

Te cieszą się coraz większą popularnością, z uwagi na ich źródło ognia – palniki zasilane gazem. Dzięki nim grill szybko się rozgrzewa, a temperatura jest stała dla całej powierzchni. Im więcej tych palników, tym ciepło będzie się równomierniej rozchodzić. Dodatkowo grille te posiadają pokrętła (jak w kuchence gazowej), którymi można regulować temperaturę. Jedzenie jest oddzielone od palników aromatyzerem, czyli pofałdowaną blachą, na którą spływają soki i tłuszcz – te nadają potrawom wspaniałego smaku. Brak kontaktu mięsa z ogniem i dymem zmniejsza ilość substancji szkodliwych, dzięki czemu potrawy są zdrowsze. Dużą zaletą tego typu grilla jest brak bałaganu – nie potrzeba węgla, więc też nie trzeba usuwać popiołu. Kolejny atut to szybkość rozpalania i niewielka znajomość tego procesu, by szybko cieszyć się aromatycznymi daniami. Do mniej przyjemnych rzeczy tych grillów zalicza się wyższa cena niż grille tradycyjne, są zdecydowanie większe i cięższe. Grille te wymagają użycia gazu z butli.

 

Grill elektryczny

Wygodny w obsłudze, a łatwość użytkowania pozwala cieszyć się grillowanymi potrawami całym rokiem. Sprawdza się, gdy chcemy szybko coś przygotować i utrzymać na długo stałą temperaturę, którą bez problemu się kontroluje. Nie mniej takie modele nagrzewają się dzięki energii elektrycznej, dlatego też wymagają stałego dostępu do prądu. Korzystając z nich w ogrodzie konieczne jest użycie przedłużacza z dobrą izolacją. Kształtem przypominają grille węglowe. Ten typ uważany jest za najczystszy model, są najprostsze w pielęgnacji – zwykle wyposażone w nieprzywierająca powłokę, którą łatwo czyścić. Nie produkuje dymu, nie wytwarza ognia, a więc jest to dość bezpieczne urządzenie, a ponadto można grillować dzięki temu w każdym miejscu – zarówno w ogrodzie jak i w domu czy na balkonie. Przygotowane dania są soczyste i chrupiące, zdrowsze z uwagi na beztłuszczowy charakter smażenia.

Jaki grill zatem wybrać?

Osoby, które nie wyobrażają sobie grillowania bez ognia czy dymu, które nadają charakterystyczny smak potrawom - powinny wybrać grill węglowy. Jest to najbardziej pożądana opcja dla osób szukających sezonowego rozwiązania w niewielkim budżecie.

Jeśli nie przepadasz za rozpalaniem ognia i nie masz do tego cierpliwości, a ponadto chcesz grillować bez względu na pogodę to idealnym rozwiązaniem będzie wybór grilla gazowego lub elektrycznego. Gdy nie jesteś posiadaczem ogrodu, a chcesz grillować – w tym przypadku sprawdzi się grill elektryczny. Sprawdza się on również w zamkniętych przestrzeniach.

Mimo wszystko zanim podejmiemy decyzję, trzeba kierować się swoimi potrzebami i wymaganiami, a także warto zadać sobie kilka pytań, m.in. gdzie chcemy postawić grill, jak często chcemy grillować i co z dymem – lubimy go, czy uważamy za uciążliwy. Odpowiedź na te pytania pozwolą szybciej zadecydować jaki grill jest najlepszy. Warto też zwrócić uwagę na jakość materiałów, stabilność, mobilność, łatwość czyszczenia, ilość akcesoriów do grilla oraz miejsce do przechowywania.

 

Share this content

close

Lista życzeń