Jak zakotwić obiekty ogrodowe? Kotwy kompozytowe - montaż

Jak zakotwić obiekty ogrodowe? Kotwy kompozytowe - montaż

Published : 21. lipca 2022 r.

Jak zakotwić obiekty ogrodowe? Kotwy kompozytowe - montaż

Podczas ciepłych dni często marzymy o relaksie za domem. Do ulgi podczas upałów przydają się wszelkiego rodzaju pergole, osłony, namioty. Przed zamontowaniem takiego obiektu należy pamiętać o wzmocnieniu stabilizacji, o czym często producenci wspominają w broszurach oraz instrukcjach. Nie tylko przedłuża to żywotność kotwionego obiektu, zapobiega samoczynnemu złożeniu, a także wszelkim uszkodzeniom wynikającym z niewłaściwie zakotwionego przedmiotu.

Spis treści:

  1. Rodzaje kotew do produktów
  2. Jak zamontować kotwę kompozytową?
  3. Kotwa kompozytowa - prawidłowy montaż


Wyposażenie ogrodu takie jak pawilony, namioty imprezowe, domki dla dzieci i inne wymagają skutecznego zakotwienia w gruncie. Co to znaczy? Należy przytwierdzić obiekt do kotew umieszczonych w ziemi, aby zapobiec chwiejności i wzmocnić stabilizację. Zakotwienia wymagają szczególnie drewniane domki ogrodowe, które ustawiane są na palach – tzw. domki z nóżkami. Jest to rzecz, na którą warto zwrócić uwagę ze względu na bezpieczeństwo naszych dzieci. Właściwie zakotwiony obiekt (np. domek dla dzieci) spełnia wymagania normy bezpieczeństwa. Jeżeli nie wiesz jakie kotwy będą najodpowiedniejsze do stabilizacji danego przedmiotu – spójrz na tabelę zamieszczoną poniżej.

Kotwiony przedmiot

Rodzaj, model kotwy

Drewniany domek dla dzieci

Kotwa kompozytowa 90x90mm

Metalowy plac zabaw do ogrodu

Kotwa wbijana 50 cm

Drewniany plac zabaw średniej wielkości

Stalowa kotwa wkręcana stabilizująca

Pergola ogrodowa

Kotwa kompozytowa wkręcana 70x70x600mm

Trampolina ogrodowa

Kotwa stalowa wbijana 40 cm

Zobacz wszystkie rodzaje kotew do różnego rodzaju przedmiotów. 

 

Jak zamontować kotwę kompozytową?

Przed zamontowaniem kotew i osadzeniem obiektu należy zapoznać się z wytycznymi producenta. Kotwy do ogrodu kompozytowe wykonane są z polimerowej kompozycji termoplastycznej bazującym na składnikach pochodzących z recyklingu. Z uwagi na to, w tego typu kotwach kompozytowych dopuszczalne są przebarwienia produktu – nie jest to powód do zmartwień, bo nie wpływa to negatywnie na trwałość samego produktu.

Do wprowadzenia kotwy kompozytowej w grunt będą potrzebne:

  •          Młotek ręczny,
  •          Wkrętarka/wiertarka,
  •          Poziomica,
  •          Kawałek drewna dopasowany do kielicha kotwy.

 

Należy pamiętać o rzeczach, których nie można robić podczas przeprowadzania montażu z uwagi na szkody:

Wbijanie kotew w niesprawdzone wcześniej miejsce,

Wbijanie kotwy w zamarznięty grunt,

Uderzanie bezpośrednio w kielich kotwy/kotwę,

Pionizowanie kotwy wbitej pod kątem,

Wbijanie kotwy w podłoże kamieniste, żwirowe

.
.

 kotwa stabilizująca do domków i pawilonów

Kotwy stabilizujące - tego nie rób, jeśli nie chcesz uszkodzić produktu.

.

Producent wyłączony jest z odpowiedzialności w przypadku uszkodzenia produktów spowodowanych bezpośrednim uderzeniem młotka. Do wbicia w grunt potrzebny będzie kawałek drewna dopasowany według wytycznych przedstawionych w tabeli niżej – ważne jest, aby drewno służące za rozłożenie uderzenia było dopasowane do kielicha kotwy. Przed wbiciem kotwy na stałe w grunt należy wypoziomować kotwę za pomocą poziomicy. Wkrętarka przyda się w momencie łączenia drewnianego elementu potrzebnego do wbicia kotwy, a także do późniejszego połączenia kotwionego przedmiotu z kotwą.

Czas montażu kotwy - prawidłowy montaż

Montaż powinien odbywać się podczas ciepłej pory – wiosną, jesienią lub latem, gdy temperatura nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza.

W przypadku osadzania kotew w gruncie w okresie, gdy średnia temperatura powietrza nie przekracza 10 stopni zaleca się „sezonowanie” produktu w temperaturze 20 stopni przez minimum 12 godzin.

.

.

.

Share this content

close

Lista życzeń