Instalacja i konserwacja domowego placu zabaw

Instalacja i konserwacja domowego placu zabaw

Published : 27. maja 2021 r.

Montaż domowego placu zabaw marzy się niemal każdemu dziecku. To specjalne miejsce tylko dla najmłodszych pozwalające na nieograniczoną rozrywkę, najlepiej w gronie rówieśników. W ten sposób również rodzice mogą wesoło spędzać czas ze swoimi pociechami. Należy jednak pamiętać, że niezwykle istotną kwestią jest przeprowadzenie prawidłowej i skrupulatnej instalacji tego rodzaju wyposażenia, a następnie regularne konserwowanie sprzętu. Dzięki temu domowy plac zabaw stanie się maksymalnie bezpieczny i uszczęśliwi każdego maluszka!

Miejsce instalacji placu zabaw

Wyróżniamy wiele zróżnicowanych modeli placów zabaw. To przede wszystkim domki oraz zjeżdżalnie, które mogą być montowane między innymi na platformie. Jednak bez względu na rodzaj wybranego wyposażenia, istotny jest odpowiedni wybór miejsca, gdzie sprzęt zostanie umieszczony. Dzieci bardzo często podczas zabawy są niezwykle aktywne, co sprawia, że przez odrobinę nieuwagi mogą nie zauważyć przeróżnych elementów. Instalując domki drewniane na platformie, ważne jest, aby umieścić sprzęt z dala od jakichkolwiek przedmiotów. Istotne jest wyznaczenie specjalnej przestrzeni dedykowanej najmłodszym, w której pociechy poczują się bezpiecznie. Z tego względu plac zabaw powinien znajdować się nieco oddalony od płotu na działce. Ważne jest także unikanie oczek wodnych lub kamienistych płaszczyzn. Dobrym pomysłem jest umieszczenie domku drewnianego na platformie wśród drzew o ile to możliwe. Nie dość, że drewniana konstrukcja fenomenalnie dopasuje się do krajobrazu, dodatkowo dzieci zyskają nieco cienia, który jest szczególnie przydatny w okresie letnim.

Odpowiednia nawierzchnia

W niektórych sytuacjach przydaje się również gumowa nawierzchnia na plac zabaw, która tworzona jest w taki sposób, aby zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo najmłodszym. Struktura tego rodzaju powłoki sprawia, że dzieci podczas poruszania się mogą poczuć maksymalną przyczepność. Jednocześnie podczas ewentualnego upadku nawierzchnia amortyzuje uderzenie. Oczywiście należy pamiętać, że wybór naturalnej trawy jest równie korzystnym rozwiązaniem, o ile w glebie nie znajdują się drobne elementy, na przykład kamienie. Na dodatek tego rodzaju powłoka z czasem – szczególnie przy intensywnym użytkowaniu – powoli zaczyna przeistaczać się w błoto, które nie jest przyjazne dla dzieci. Natomiast gumowa nawierzchnia na plac zabaw przejawia odporność na ścieranie i nie zmienia swoich właściwości pod wpływem warunków atmosferycznych. Z tego względu jest to często zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż pozostawienie naturalnej trawy. Oczywiście gumowa struktura powstaje w taki sposób, aby zagwarantować wodoprzepuszczalność. Oznacza to, że nawet w przypadku wyjątkowo intensywnych opadów ciecz nie będzie zalegać na płytkach, aby korzystanie z placu zabaw było możliwe bez względu na sezon i pogodę. Z pewnością gumowa nawierzchnia spełni oczekiwania każdego rodzica.

Stabilizacja konstrukcji placu zabaw

Za stan równowagi placów zabaw odpowiadają między innymi kotwy stabilizacyjne. To elementy wykorzystywane przede wszystkim w domkach montowanych na platformach. Tego rodzaju elementy powinny być wykonane z materiałów trwałych, niepodatnych na czynniki zewnętrzne. Ogromną skutecznością i popularnością cieszą się modele wykonane z butelek plastikowych typu PET. Wykorzystując tego rodzaju kotwy stabilizacyjne, nie tylko wspierasz ekologię, ale jednocześnie dbasz o bezpieczeństwo dziecka, które wolny czas będzie spędzać na domowym placu zabaw. Oczywiście możesz wybrać wersje wykonane z metalu, które również gwarantują solidność i zapewniają równowagę. Zwróć uwagę na to, aby sprzęt nie posiadał ostrych krawędzi, nawet gdy to przedmioty plastikowe. Wówczas domki drewniane dla dzieci będą jeszcze bezpieczniejsze dla najmłodszych.

Inspekcja i konserwacja

Wybór odpowiedniego wyposażenia do placu zabaw to podstawa. Sprzęt ten powinien być nie tylko w pełni bezpieczny, ale także wytrzymały i odporny na czynniki zewnętrzne. Dlatego wybierając domek drewniany dla dziecka, dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w wyposażenie posiadające specjalne certyfikaty TÜV i FSC. To czynniki potwierdzające bezpieczeństwo danego modelu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrany sprzęt gwarantuje wygodę oraz funkcjonalność. Pamiętaj, aby instalację przeprowadzić zgodnie z instrukcją, bez pomijania poszczególnych kroków lub ich modyfikacji. W przeciwnym wypadku elementy konstrukcyjne domów drewnianych dla dzieci mogą nie spełniać swoich zadań, co negatywnie wpłynie na poziom komfortu oraz bezpieczeństwa. Dodatkowo przypominamy, iż istotne jest przeprowadzanie regularnych inspekcji sprzętu. W ten sposób zweryfikujesz czy plac zabaw jest w pełni stabilny i nie wymaga interwencji. Wiele domków oraz zjeżdżalni poddano impregnacji ciśnieniowej, dzięki czemu drewno jest skutecznie zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Generalnie serwisowanie i konserwacja domowych placów zabaw nie wymaga specjalistycznych czynności. Najczęściej wystarczy doglądać, czy dzieci przypadkowo nie uszkodziły poszczególnych komponentów – na przykład uchwytów lub poręczy, które odpowiadają za bezpieczeństwo.

Share this content

close

Lista życzeń