Nawadnianie ogrodu – co wybrać?

Nawadnianie ogrodu – co wybrać?

Published : 27. maja 2021 r.

Piękny, kwitnący ogród stanowi fenomenalną ozdobę każdej działki. Rośliny wymagają jednak odpowiedniej opieki, aby zachować witalność oraz ciągły rozwój. Wówczas krzewy i kwiaty doskonale się prezentują, tworząc przyjazną atmosferę. Szczególną uwagę warto poświęcić kwestii nawadniania ogrodu, jednak nie tylko pod kątem regularności i obfitości podlewania, ale także w kontekście wyboru właściwego sprzętu.

Istota nawadniania ogrodu

Każdy ogród wymaga indywidualnej opieki, ponieważ poszczególne rośliny znacznie różnią się od siebie. Dla przykładu, róże posiadające ukorzenioną strukturę doskonale czują się podczas podlewania co około dwa tygodnie. Natomiast tuje potrzebują wody średnio raz w tygodniu, a w okresie upałów nawet co dwa lub trzy dni. W przypadku niektórych roślin sprzyjające jest wysychanie ziemi przed podlaniem – taki proces sprzyja wzrostowi korzeni. Istotna jest również regularność. Zdecydowanie lepsze jest podlewanie rzadkie, ale dokładne niż częste, a zarazem niechlujne. Aby znacznie usprawnić ten proces, warto sięgnąć po specjalne wyposażenie do nawadniania. Choć klasyczny wąż z pistoletem sprawdza się fenomenalnie, rozwiązanie to jest skuteczne w przypadku niewielkich ogrodów, a na dodatek wymaga czasu. Podlewanie roślin może być znacznie przyjemniejsze i szybsze, a zarazem efektywniejsze. Dzięki temu krzewy i kwiaty otrzymają dostateczną ilość wody bez względu na sytuację. Niektóre gatunki roślin są na tyle specyficzne, że potrzebują obfitego nawadniania, jednak ciecz powinna być podana w częściach, ponieważ korzenie i gleba nie są w stanie wsiąknąć masowej zawartości w krótkim czasie. W takiej sytuacji wykorzystanie specjalnego systemu z czasowym regulatorem byłoby wręcz idealne, natomiast ręczne podlewanie stanie się niezwykle czasochłonne.

Automatyczny system nawadniania z programatorem

Do popularnych, a zarazem niezwykle skutecznych rozwiązań z zakresu dostarczania wody zaliczyć możemy punktowy automat do nawadniania roślin. To specjalny system, który został opracowany z myślą o maksymalnym uproszczeniu całego procesu. Zależnie od wybranego urządzenia, tego rodzaju sprzęt jest w stanie dostarczać wodę na przykład do dziesięciu doniczek jednocześnie, wedle ustawień właściciela. Dzięki temu podlewanie staje się znacznie prostsze i skuteczne. Nie wymaga poświęcenia czasu oraz uwagi, całość wystarczy podłączyć do źródła cieczy, która następnie będzie dostarczana krzewom i kwiatom. Punktowy automat do nawadniania roślin doskonale sprawdza się na co dzień oraz w sytuacjach, gdy konieczne jest opuszczenie domu, na przykład w okresie wakacyjnym. Wystarczy ustawić programator, dopasowując częstotliwość oraz czas podlewania. Warto zauważyć, iż niektóre punktowe automaty do nawadniania roślin są na tyle kompaktowe, że mogą być połączone z plastikową butelką wypełnioną wodą. To znacznie wzmaga ich funkcjonalność oraz uniwersalność. Doskonałym tego przykładem jest nasz 10 punktowy automat zestaw do nawadniania roślin.

Automatyczny system nawadniania bez programatora

Ciekawą propozycją są także punktowe systemy nawadniania bez specjalnego programatora. Ich uruchomienie następuje pod ciśnieniem wody, które jest dostarczana na przykład z sieci. Zależnie od wybranego modelu tego rodzaju sprzęt fenomenalnie sprawdza się w szklarniach, ogrodach, czy na balkonach. Bardzo często istnieje możliwość przedłużania takiego kompletu wedle własnych preferencji, aby podlewać dostateczną ilość roślin. Choć w domyśle tego rodzaju punktowe systemy nawadniania nie posiadają programatora, to urządzenie to może być do nich zamontowane, gdy zajdzie taka konieczność. Ogromnym atutem wyposażenia jest prosta aplikacja. Instalacja nie wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego niemal każda osoba jest w stanie skorzystać z takiego kompletu samodzielnie. Po aplikacji wystarczy upewnić się, że woda dociera do korzeni, a nie tylko nawadnia górną część gleby. W ofercie naszego sklepu internetowego znajduje się tego rodzaju sprzęt – to między innymi system nawadniania 34 punktowy zestaw kompletny.

Klasyczny wąż ogrodowy z pistoletem

Jeżeli jesteś w stanie regularnie znaleźć kilka chwil na podlewanie roślin, doskonałą propozycją będzie wąż ogrodowy z pistoletem. Wystarczy podłączyć sprzęt do źródła wody, a następnie nawodnić krzewy oraz kwiaty. Zależnie od tego, jakie rośliny dokładnie posiadasz, wybierz model pistoletu z odpowiednim natryskiem. Szczególną popularnością cieszą się wersje z kilkoma typami końcówek. Dzięki temu osoba podlewająca może regularnie zmieniać sposób natrysku, aby dostosować intensywność nawadniania do konkretnej sytuacji. Ciekawą opcją są węże ogrodowe z pistoletem, które po napełnieniu cieczą wydłużają się nawet trzykrotnie. Wówczas podczas spoczynku wyposażenie zajmuje niewiele przestrzeni, ale podczas pracy są w stanie sięgać nawet w najdalej oddalone regiony działki. Fenomenalnym tego przykładem jest nasz super rozciągliwy wąż ogrodowy o długości od 15 do nawet 30 metrów. Sprzęt ten jest lekki, wytrzymały i pozwala na komfortowe nawadnianie.

Share this content

close

Lista życzeń