Promienniki ciepła – jak działają? Porównanie najpopularniejszych modeli

Promienniki ciepła – jak działają? Porównanie najpopularniejszych modeli

Published : 23. lipca 2022 r.

Promienniki ciepła – jak działają? Porównanie najpopularniejszych modeli

Promienniki znajdują szerokie zastosowanie w codziennym życiu. Szczególnie pomocne okazują się w trakcie chłodnych wieczorów, kiedy chcemy spędzić czas na tarasie czy balkonie ze znajomymi, ale temperatura powietrza nie jest zbyt zadowalająca. Promienniki ciepła używane są także w warsztatach, garażach i innych pomieszczeniach nieogrzewanych, gdzie wykonujemy jakieś prace. Promienniki na taras, do domu - czym się kierować? Czy warto kupić promiennik na podczerwień do domu? Zobacz nasze porównanie! 

Spis treści:

 1. Zastosowanie promienników ciepła
 2. Promienniki na podczerwień - na co zwrócić uwagę?
 3. Promiennik podczerwieni - porównanie
 4. Grzejnik na podczerwień - czy warto?

Zastosowanie promienników ciepła

Promienniki ciepła emitują fale podczerwone wytwarzając w ten sposób ciepło i światło, chociaż to drugie nie jest podstawowym zamierzeniem tego typu produktu. Promienniki podczerwieni zyskały na popularności szczególnie w dwóch ostatnich latach, kiedy przez lockdowny spowodowane pandemią skierowaliśmy swoją uwagę na przydomowe ogrody i ich rozbudowę. Wtedy też posiadacze większych ogrodów i domów z tarasem zdecydowali się na prace remontowe, w szczególności rozbudowę powierzchni do relaksu. Korzystanie z wolnego czasu na tarasach, patio przyczyniło się do chęci wydłużenia możliwości relaksu – wieczory, nawet latem, bywają chłodne. Zamiast wyposażać każdego domownika w ciepły koc lepiej zapewnić ogrzewanie całej strefy relaksu. Z pomocą przychodzą promienniki cieplne. Można je spotkać już nie tylko w restauracjach, na zewnętrznych tarasach komercyjnych nieruchomości, są z powodzeniem wykorzystywane także w domowym zaciszu, a producenci oferują rozwiązania dopasowane do użytkownika chcącego zapewnić ciepło tarasu, balkonu czy innego miejsca w otoczeniu domu, które służyć ma do wypoczynku. Uniwersalność takich produktów jak promienniki grzewcze polega na zastosowaniu – jeżeli potrzebujesz ogrzać magazyn czy halę – postaw na promienniki przemysłowe. Do ogrzania małego tarasu przydadzą się mniejsze ogrzewacze tarasowe - wiszące promienniki ciepła, które dzięki eleganckiemu wykończeniu stworzą jedność z otoczeniem, gdzie będą zawieszone. Jeżeli chcesz ogrzać miejsce, które nie posiada zadaszenia – zwróć uwagę na promienniki na stojaku ze stali nierdzewnej, który swoim designem zachwyci każdego bywalca strefy relaksu.

promiennik tarasowy

Promiennik na taras znajduje szerokie zastosowanie w restauracjach, pubach, ośrodkach.

Promiennik podczerwieni - porównanie

W zależności od tego jaką powierzchnię planujesz ogrzać, w naszym sklepie internetowym znajdziesz różne modele promienników wytwarzających ciepło. Wszystkie dostępne modele mogą być zastosowane w szczególności w:

 • garażach,
 • restauracjach i przyległych ogródkach restauracyjnych,
 • magazynach,
 • wiatach,
 • stanowiskach pracy - warsztatach,
 • obiektach przemysłowych.

Model promiennika

Powierzchnia ogrzewana

Zastosowanie

System zabezpieczający

Dodatki

Promiennik Mars Panel Grzewczy IR 3000 W

18-36 m²

Garaże, magazyny, wiaty, warsztaty, restauracje, hale sportowe, stanowiska pracy, obiekty przemysłowe i inne

Zabezpieczenie przed przegrzaniem

Pilot sterujący

Promiennik Wenus Czarny Lampa Grzewcza Wisząca IR 2000W

12-18 m²

Zabezpieczenie przed przegrzaniem

Pilot sterujący

Promiennik Halogenowy Ścienny Ares

12-24 m²

Zabezpieczenie przed przegrzaniem

 Brak

Promiennik Neptun Panel Grzewczy Stojący IR 800W

2-3 m²

Brak

 Brak

Promiennik Halogenowy Lampa Grzewcza Orion

12-24 m²

Brak

 Brak

Promienniki na podczerwień – na co zwrócić uwagę?

 •        Zabezpieczenia

Należy pamiętać o inteligentnych systemach zabezpieczających, które z pewnością zapewnią bezpieczeństwo podczas codziennego używania produktu, a tym samym wzmożonej eksploatacji. System zabezpieczający w promiennikach zapobiega przegrzaniu. Promienniki wolnostojące posiadają system zabezpieczenia przed przechyleniem, które może spowodować wiele szkód, szczególnie jeśli w pobliżu promiennika umieszczone są inne przedmioty. W momencie przechylenia promiennika odłącza on automatycznie zasilanie.

 •        Sposób działania

Promienniki ciepła do ogrodu i domu pracują w sposób ciągły, jednak co najważniejsze – są ciche. Znane są rozwiązania ogrzewające, gdzie sam produkt emitując ciepło emitował również dźwięk, który był daleki od zapewnienia komfortu użytkowania. Obecnie producenci oferują w pełni ciche promienniki, które stają się integralną częścią tarasu czy ogrodu, pozwalając na pełen relaks.

 •        Powierzchnia ogrzewana

Przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na specyfikację produktu. Specyfikacja powinna zawierać najważniejsze informacje istotne z punktu widzenia użytkownika. Tylko tak dowiesz się czy produkt jest odpowiedni do ogrzania strefy, jaką posiadasz. Promienniki stojące ogrzewają powierzchnię 9-16 mkw, natomiast wiszące mają znacznie większy zasięg z uwagi na wysokość podwieszenia – mogą ogrzać nawet ok. 40 mkw.

 •        Dodatkowe akcesoria

To aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę szczególnie w przypadku produktów takich jak wiszące promienniki ciepła. Wspinanie się po drabinie/stawanie na krześle w celu regulacji działania promiennika może być problematyczne. Większość promienników z regulacją posiada pilot, którym można zmienić nasilenie grzania, lub włączać i wyłączać urządzenie.

Grzejnik na podczerwień – czy warto?

Promienniki ciepła to innowacyjne rozwiązanie zapewniające ciepło nawet zimą – są powszechnym zastosowaniem w restauracjach z altanami/patio/zadaszonymi tarasami. Sprawdzą się tymbardziej w domowym zaciszu, jako element podnoszący komfort podczas spędzania wolnego czasu. Promienniki podczerwieni cechują się niskim kosztem zakupu w porównaniu do innych sposobów ogrzewania. Ogrzewanie na podczerwień jest zdrowe i ekologiczne. Sam montaż promiennika nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani specjalnych warunków. Należy pamiętać o tym, że promienniki na podczerwień nie ogrzewają powietrza, a przedmioty w zasięgu promieniowania. Promiennik na podczerwień do domu nie działa tak samo jak grzejnik, który ogrzewa powietrze wprawiając je w ruch. 

.

.

.

Share this content

close

Lista życzeń