Przeciągi przy schodach strychowych – jak je eliminować?

Przeciągi przy schodach strychowych – jak je eliminować?

Published : 02. marca 2020 r.

Wiele osób rezygnuje z instalacji schodów strychowych w swoim domu w obawie przed przeciągami i utratą ciepła. Na szczęście wystarczy zakup odpowiedniego modelu, aby zapomnieć o problemach z przenikaniem chłodnego powietrza do wnętrz mieszkalnych.

Niezawodny sposób na przeciągi – schody strychowe ocieplane i dobrze uszczelnione

Przeciągi, a co za tym idzie – utrata ciepła, są najczęściej spowodowane albo nieprawidłowym montażem konstrukcji, albo zakupem niewłaściwych schodów strychowych. Nieocieplane rozwiązania z cienką klapą czy bez dodatkowej warstwy izolującej sprawiają, że chłodne powietrze bez problemu przenika z poddasza do wnętrz mieszkalnych, zwiększając tym samym rachunki za ogrzewanie. Bardzo łatwym sposobem na poradzenie sobie z tymi problemami jest, oczywiście, zakup odpowiedniej konstrukcji. Schody strychowe, które zapewnią Ci doskonałą izolację, powinny mieć przede wszystkim grubą klapę typu sandwich, w której zastosowano dodatkową warstwę ocieplającą. Im jest ona grubsza, tym większa pewność, że utrata ciepła będzie naprawdę minimalna. Kolosalne znaczenie ma również zamek. Najlepsze zamki to takie które podczas przekręcania w nich klucza dociągają klapę do skrzyni. Zamki zatrzaskowe trzymają klapę w miejscu, ale po zatrzaśnięciu opadają w dół powodując powstawanie szpary między klapą a skrzynią (często mimo zamontowanej uszczelki).

Dodatkowa uszczelka chroniąca przed przeciągami

Wśród lepszych modeli schodów strychowych izolowanych znajdziesz również konstrukcje, za których szczelność między klapą a ościeżnicą odpowiada specjalna uszczelka zamontowana w skrzyni. To właśnie ona w połączeniu z klapą izolacyjną typu sandwich i kilkudziesięciomilimetrową warstwą ze styropianu sprawiają, że schody strychowe z serii EXTRA mogą pochwalić się rewelacyjnym współczynnikiem przenikalności termicznej. Efekt? Zero powiewów zimnego powietrza i przeciągów. Jeszcze lepsze parametry uzyskujemy w modelu Extreme i Nordic gdzie uszczelka jest zamontowana lub natryskiwana maszynowo na klapę.

Zwróć uwagę na przenikalność termiczną klapy

Jak upewnić się, że wybrane przez Ciebie schody strychowe są ocieplane i skutecznie poradzą sobie z ewentualnymi przeciągami? To proste – podczas zakupu należy zwrócić również uwagę na współczynnik przenikania ciepła przez klapę interesujących Cię konstrukcji – im jest on niższy, tym większą ochronę przed chłodnym powietrzem zapewniają. W naszym sklepie internetowym znajdziesz np. schody z serii NORDIC, w których wynosi on 0,44 W/m2K.

Share this content

close

Lista życzeń