Rodzaje schodów strychowych

Rodzaje schodów strychowych

Published : 20. sierpnia 2021 r.

Schody strychowe przydają się w każdym domu posiadającym dodatkowy poziom na poddaszu. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju sprzęt występuje w wielu zróżnicowanych konfiguracjach. Dzięki temu osoby urządzające własne wnętrze mogą wybrać odpowiedni model, aby przemieszczanie się na strych było maksymalnie wygodne, dobrze zaizolowane oraz w pełni bezpieczne. Istotne jest wybranie schodów strychowych, które będą jednocześnie wygodne w użytkowaniu, wytrzymałe oraz doskonale się zaprezentują. Wyposażenie to powinno więc być wykonane z solidnych materiałów, dodatkowo odznaczając się modną stylistyką.

Schody strychowe nożycowe

Ciekawą, a zarazem dość nieszablonową propozycją, są schody strychowe nożycowe. Sprzęt ten wyróżnia się oryginalną, wytrzymałą konstrukcją, która przyciąga wzrok. Drabina po otwarciu nie jest rozkładana jak przy wszystkich schodach na rynku, ale rozsuwana. Dzięki takiemu rozwiązaniu schody nadają się do wyższych pomieszczeń oraz pozwalają ukryć drabinę w małych skrzyniach. Przede wszystkim należy pamiętać, że schody strychowe nożycowe swoją budową przypominają długi miech. Konstrukcja ta sprawia, iż ich otwieranie oraz zamykanie jest bardzo proste, a całość nie wymaga zbyt dużej ilości wolnej przestrzeni. Istotnym elementem sprzętu jest szczelna klapa umieszczona na drewnianej ramie. W efekcie schody strychowe nożycowe ciekawie się prezentują, a na dodatek gwarantują odporność na eksploatację oraz wytrzymałość. Jeżeli uwielbiasz innowacyjne rozwiązania, a na dodatek chcesz nabyć solidny sprzęt w korzystnej cenie, bez dwóch zdań tego rodzaju wyposażenie będzie idealnym wyborem dla Ciebie.

Schody do wyższych kondygnacji

W pomieszczeniach, gdzie wysokość sufit-podłoga przekracza 280 cm wysokości, ciekawą a wręcz niezbędną propozycją będą schody do wyższych kondygnacji. Ten typ wyłazu na strych przypomina klasyczne modele wykonane z drewna, dostępne w zestawie z klapą. Jednak schody te przede wszystkim wyróżniają się wydłużoną drabiną. Niektóre schody do wyższych kondygnacji mogą osiągać nawet 320 cm (wysokość podłoga-sufit)! Z tego względu wykorzystuje się je w wyższych pomieszczeniach gospodarczych, przestrzeniach magazynowych, ale również w domach, gdzie mamy do czynienia z wyższą niż standardowa wysokością pomieszczeń. W przypadku tych schodów szczególnie ważne jest użycie wysokogatunkowego, selekcjonowanego drewna, gwarantującego stabilność i wytrzymałość konstrukcji. Dzięki temu drabina w trakcie użytkowania gwarantuje stabilność i wytrzymałość na najwyższym poziomie. Niektóre modele mogą być dodatkowo wyposażone w poręcz, co spodoba się szczególnie starszym osobom. Specjalne klapy wchodzące w skład zestawów schodów do wyższych kondygnacji są dodatkowo wzmocnione. Wyłaz strychowy do wyższych pomieszczeń jest również wykonywany tylko na grubszych klapach ze względu na stabilność konstrukcji oraz aby maksymalnie izolować zimny strych/poddasze od pomieszczeń użytkowych.

Drewniane schody młynarskie

Kolejnym rodzajem są drewniane schody młynarskie. Zostały nazwane w ten sposób ze względu na swój charakterystyczny wygląd. Fenomenalnie pasują do małych przestrzeni, czyli głównie mieszkań, apartamentów domków letniskowych oraz domów jednorodzinnych. W wielu przypadkach są stosowane nie tylko jako wejście na strych, ale po prostu w formie klasycznych schodów prowadzących do pomieszczeń użytkowych piętro wyżej. Zależnie od wybranej wersji wyposażenie to może mieć charakter zabiegowy, wówczas dolne stopnie skręcają w lewą bądź prawą stronę. Oczywiście wszystkie drewniane schody młynarskie są wytwarzane ze surowców najwyższej jakości. Dzięki temu gwarantują bezpieczeństwo nawet przy szczególnie intensywnej eksploatacji. Nośność przeciętnego modelu plasuje się na poziomie około 150 kilogramów. Jednocześnie sprzęt ten świetnie się prezentuje i pasuje do wnętrz o dosłownie każdej stylistyce. Schody wykonane są z drewna surowego i w bardzo łatwy sposób można je kolorystycznie dopasować do każdego wnętrza lub pozostawić naturalną fakturę drewna. Zaleca się w takim przypadku polakierowanie ich lakierem bezbarwnym z połyskiem lub bez. Przypominamy, że drewniane schody młynarskie nie są elementami składanymi. W przeciwieństwie do schodów strychowych zamiast włazu konieczne jest posiadanie stale otwartej przestrzeni w suficie. Ciekawy, prosty skandynawski design tworzy w mieszkaniu przyjazną atmosferę i doskonale uzupełnia wnętrze. Sprzęt ten jest więc nie tylko funkcjonalny, ale jednocześnie genialnie wygląda. Drewniane schody młynarskie mimo wysokiego kąta nachylenia są niezwykle wygodne zarówno podczas wchodzenia, jak i schodzenia.

Schody modułowe proste, zabiegowe i spiralne

Ciekawą propozycją są także innowacyjne schody modułowe. Są to stałe, schody służące do wchodzenia między kondygnacjami w mieszkaniu czy domu. Niemniej jednak warto o nich wspomnieć ze względu na ponadprzeciętną funkcjonalność. Mogą mieć charakter prosty, prosty z zabiegiem lub spiralny, jednak wszystkie wersje ciekawie się prezentują i pozwalają na wygodne codzienne, częste użytkowanie. Podstawowym atutem schodów modułowych jest świetny wygląd i duża wytrzymałość w codziennej eksploatacji. Jeżeli rozglądasz się przede wszystkim za eleganckim wyposażeniem, z pewnością ten sprzęt sprawdzi się doskonale. Podobnie jak wcześniej omawiane modele, także w tym przypadku mamy do czynienia z konstrukcją wytrzymałą oraz odporną na zużycie. Należy jednak pamiętać, iż do instalacji tego rodzaju schodów konieczne jest posiadanie odpowiedniej ilości miejsca na podłodze i otworu w stropie.

Share this content

close

Lista życzeń