Jakie warzywa uprawiać w tunelu foliowym?

Jakie warzywa uprawiać w tunelu foliowym?

Published : 02. marca 2020 r.

Chcesz rozpocząć samodzielną uprawę roślin w tunelu foliowym w swoim ogrodzie lub na działce? Sprawdź, dla których warzyw będą to idealne warunki do wzrostu i o czym warto pamiętać.

Tunel foliowy – co można uprawiać pod folią?

Dla wielu osób z pewnością ciekawostką okaże się fakt, że tunel foliowy pozwala na uprawę roślin szybciej, niż ma to miejsce w naturalnych warunkach, a do tego umożliwia przedłużenie sezonu wegetacyjnego. Oznacza to, że nie musisz kończyć przygody z własnymi warzywami pod koniec lata – zamiast tego możesz spokojnie kontynuować uzyskiwanie plonów aż do późnej jesieni. Jakie warzywa w takim razie uprawiać w tunelu foliowym? Tak naprawdę większość z nich. W wielu przypadkach jedynym ograniczeniem jest np. wysokość roślin, która oczywiście nie może przekraczać rozmiaru tunelu. Do najpopularniejszych warzyw ciepłolubnych uprawianych pod folią możemy zaliczyć pomidory, ogórki, cukinię czy paprykę. Bez obaw można również zdecydować się na zasadzenie tych przedplonowych, czyli sałaty, kalarepy, rzodkiewki i szpinaku, oraz ciecierzycy.

Pomidory w tunelu foliowym

Pomidory w tunelu foliowym to bez wątpienia najchętniej uprawiane warzywa w Polsce. Aby móc jednak cieszyć się obfitymi i udanymi plonami, to należy wcześniej przygotować zdrową rozsadę – zazwyczaj trwa to od 6 do 8 tygodni, oraz zadbać o prawidłowy odczyn gleby. Najlepiej sprawdza się lekko kwaśny. Sam siew powinien odbyć się już na początku marca. Właściwości tunelu i odpowiednia temperatura w jego wnętrzu zapewniają pomidorom doskonałe warunki do wzrostu, jednocześnie chroniąc je przed szkodnikami czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Tunele foliowe pod uprawę ogórków

Tunele foliowe są również doskonałe pod uprawę ogórków, a uzyskanie plonów nie powinno stanowić trudności nawet dla początkujących ogrodników. Roślinę jednoroczną należy zasadzić z rozsady bądź od razu do gruntu. Warto pamiętać, że lubi ona przede wszystkim słoneczne i ciepłe miejsca oraz glebę próchniczą. Nie zapomnij również o odpowiednim sąsiedztwie ogórków. Zaleca się ich uprawę w pobliżu np. kapusty, fasoli czy szpinaku.

Share this content

close

Lista życzeń