Jak ocieplić tunel foliowy?

Jak ocieplić tunel foliowy?

Published : 10. marca 2020 r.

Tunele foliowe cieszą się dużą popularność ze względu na możliwość przedłużenia okresu wegetacyjnego roślin. Dziś sprawdzamy, jak ogrzać mały i duży tunel foliowy zimą!

Dlaczego warto ocieplić tunel foliowy?

Zanim podpowiemy Ci, jak ogrzać tunel foliowy, warto sprawdzić, dlaczego w ogóle zdecydowanie się na to jest dobrym rozwiązaniem. Możemy wyróżnić dwa najważniejsze powody. Pierwszy z nich to, oczywiście, zmniejszenie kosztów utrzymania wewnątrz konstrukcji optymalnej temperatury. To z kolei jest bezpośrednio związane ze szybszym wzrostem roślin już na wiosnę, a często nawet z obfitszymi plonami, za które odpowiadają prawidłowe warunki wewnątrz tunelu foliowego podczas zimy.

Kilka sposobów na ocieplenie tunelu foliowego

Jak ocieplić tunel foliowy? Masz do wyboru kilka możliwości. Pierwsza z nich to zastosowanie izolacji z folii bąbelkowej. Odpowiednia struktura materiału termoizolacyjnego (umieszczone na nim pęcherzyki z powietrzem) pozwala na zatrzymanie ciepła wewnątrz konstrukcji. Warto pamiętać, że im większe bąbelki, tym większa powierzchnia nagrzewana przez dzienne słońce – dzięki temu można zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet o 30%. Kolejny sposób na ocieplenie konstrukcji w ogrodzie czy na działce to specjalne klosze ogrodnicze, które nakłada się nie na tunel foliowy, ale na uprawiane w środku rośliny. W tym przypadku należy zdecydować się na zakup artykułów z pokrętłem regulującym dopływ powietrza.

Wskazówka

Spodziewasz się przymrozków w nocy? Zapal w przejściu (w środku) kilka świeczek tak, aby paliły się całą noc. Ogrzeją one skutecznie powietrze i zapobiegną przemarzaniu roślin!

Jeśli szukasz taniego sposobu na ocieplenie tunelu foliowego, to zdecydowanie polecamy słomę. Jedną z największych zalet tego rozwiązania są nie tylko właściwości termoizolacyjne, ale także możliwość wykorzystania naturalnego materiału jako dodatku do kompostu. Podczas zimy możesz również zdecydować się na ogrzewanie wyłącznie wybranego segmentu tunelu – szczególnie zaleca się to w przypadku dużych tuneli foliowych. Co więcej, przed rozpoczęciem mrozów dobrym pomysłem jest także rozłożenie bezpośrednio przy gruncie agrotkaniny, czyli specjalnego materiału syntetycznego, który chroni glebę przed szybkim wychłodzeniem, jednocześnie ograniczając rozwój chwastów.

Share this content

close

Lista życzeń