Dmuchane place zabaw – czy warto? Poradnik rodzica

Dmuchane place zabaw – czy warto? Poradnik rodzica

Published : 27. marca 2024 r.

Dmuchane place zabaw – czy warto? Poradnik rodzica

Dmuchane place zabaw, inaczej dmuchańce to dmuchane atrakcje przybierające różne formy, kształty i rozmiary. To największa atrakcja na różnego rodzaju festynach, przyjęciach prywatnych czy integracyjnych. Do tej pory zabawa dostępna tylko i wyłącznie na takich okazjach. Jednak z biegiem czasu dmuchańce zyskały nowy wymiar, a możliwości produkcyjne pozwoliły na to, że te place zabaw teraz każdy może kupić i rozstawić na swoim podwórku – pod warunkiem oczywiście, że ma na to miejsce. Czy rodzice decydują się na ich zakup, czy warto je mieć na własność? Odpowiadamy!

Dmuchane zamki i ich możliwości zabawy i inne ważne aspekty

Dmuchańce zapewniają zabawę na wiele sposobów w zależności od typu, jaki wybierzemy. Na rynku jest do wyboru sporo konstrukcji, najpopularniejsze to:

  • zjeżdżalnie – mogą mieć jeden, dwa, trzy tory; krótsze i dłuższe tory,
  • zamki – posiadają pokoje i komnaty,
  • baseny z piłkami (suche i mokre) – dla najmłodszych i dla starszaków, w upalne dni idealnie sprawdzą się te wodne,
  • tory przeszkód – dla dzieci lubiących wyzwania i rywalizację,
  • labirynt – pozwala na rozwój orientacji w terenie u dzieci.

Niezależnie od rodzaju, każdy z nich stanowi niesamowite źródło frajdy dla dzieci na wiele godzin, a co najważniejsze mobilizuje najmłodszych do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Czy warto? Wystarczy wyobrazić sobie radość dziecka, które ujrzałoby taki dmuchany plac zabaw przed domem i już nigdy więcej nie musiałoby prosić o 10zł na zjeżdżalnie na festynie czy innej imprezie, na której taki dmuchaniec się pojawia.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

By cieszyć się dobrą zabawą trzeba najpierw zadbać o bezpieczeństwo. Dmuchańce 4iQ są sprawdzone, zgodne z wszelkimi normami (europejskie EN71 oraz amerykańskie ASTM) i zapewniają dzieciom komfortową i bezpieczną zabawę. Dodatkowo zanim się zdecydujemy na zakup takiej dużej atrakcji należy upewnić się, że jest odpowiednio zabezpieczona, czyli odgrodzona od ruchliwej drogi. Warto także sprawdzić czy konstrukcja nie ma uszkodzeń czy ostrych elementów, a także czy podłoże jest wykonane z miękkiego materiału by zamortyzować upadki. Bezpieczeństwo zawsze trzeba stawiać na pierwszym miejscu, dlatego wybierając taki plac zabaw rozważ podłoże z gumy, piasku lub trawy.

Gwarantowane ćwiczenia na świeżym powietrzu

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla rozwoju naszych pociech, a decydując się na zakup dmuchanego placu zabaw gwarantujemy, że już nigdy więcej  - w erze komputeryzacji - nie będzie trzeba prosić dziecka do wyjścia na dwór. Zabawa na tej atrakcji pozwala na naukę równowagi oraz pobudza kreatywność i wyobraźnię. Dodatkowym atutem jest to, że można bawić się w niej w grupie, ale równie dobrze i samemu.

Działanie i elementy dmuchańców

Każdy dmuchany plac zabaw jest inny i dopasowany do grup wiekowych. Atrakcja ta ma w sobie wiele różnych zabaw, połączonych w jedną konstrukcję. Jedną z najważniejszych zabaw jest zjeżdżalnia – zazwyczaj jeden tor, ale bywają też dwa czy trzy zjazdy. Zjeżdżalnie pozwalają na korzystanie z niej dla kilku osób. Innym rodzajem są skakańce, zawierające miękkie podłoże. Odpowiednie dla dzieci w każdym wieku. Sprężyste podłoże amortyzuje upadki, a dodatkowo zapewnia lepsze bezpieczeństwo. Dmuchane place zabaw działają na zasadzie nieustannie wtłaczanego powietrza za pomocą dmuchawy elektrycznej – tu zachodzi konieczność stałego dojścia do prądu.

Jak dbać o dmuchany zamek do ogrodu dla dzieci?

  1. Sprawdzać regularnie jego stan.
  2. Zwracać uwagę na przetarcia czy pęknięcia i od razu je naprawiać.
  3. Regularnie myć z użyciem detergentu.
  4. Sprawdzać stan powietrza, by nie doprowadzić do zbyt dużego ciśnienia (przez co może pęknąć) czy zbyt małej ilości powietrza (co staje się niebezpiecznie w trakcie zabawy).

Najpopularniejsze dmuchańce - porównanie

Nazwa/model

Co w zestawie?

Funkcje

Wymiary

Max. liczba uczestników

Max. obciążenie

Dmuchany zamek Combo Slide

        Dmuchaniec

        4 szpile do mocowania

        Dmuchawa

      4 szpilki do mocowania   dmuchawy

        Zestaw naprawczy

        Torbę do przenoszenia

 

     Jedna zjeżdżalnia z dwoma torami

       Tunel

          Ścianka do wspinania

          Trampolina

 

215x600x285

4

180kg

Dmuchany zamek GRYFA 13w1

       

       Dmuchaniec

       30 kulek do basenu

       Dwie piłki do rzutów

       Dmuchawa

   6 szpil do mocowania dmuchańca

      4 szpile do zamocowania dmuchawy

       Torbę do przenoszenia

       Zestaw naprawczy

         

       

       Dwie zjeżdżalnie

          Basen z kulkami

         Ścianka wspinaczkowa

         Tarcza do rzutek na rzepy

320x485x295

6

180kg

Dmuchany zamek Żyrafa

Dmuchaniec

        4 szpile do mocowania

        Dmuchawa

      4 szpilki do mocowania   dmuchawy

        Zestaw naprawczy

        Torbę do przenoszenia

          Zjeżdżalnia

          Ścianka do wspinania

          Obręcz do kosza do rzutów

          Trampolina

 

340x350x245

4

180kg

Dmuchany Wodny zamek Rekin

        Dmuchaniec

        4 szpile do mocowania

        Dmuchawa

      4 szpilki do mocowania   dmuchawy

        Zestaw naprawczy

        Torbę do przenoszenia

          Zjeżdżalnia

          Armatka wodna

       Miejsce na uzupełnienie wodą

          Ścianka do wspinania

        Tunel

 

320x450x240

4

135kg

Jaki dmuchany plac zabaw zatem wybrać?

Przy wyborze konkretnego placu zabaw wszystko zależy od własnych preferencji. Gama modeli jest szeroka, wystarczy wiedzieć, czego się chce. Jeśli ma być to do użytku prywatnego, warto pomyśleć o czymś mniejszym by zmieściło się w ogrodzie. Jeśli ma pomieścić więcej osób, wykorzystywane okazjonalnie na imprezach warto zaopatrzyć się w coś większego, np. dwutorowego i z trampoliną – tu proponujemy nasz dmuchany zamek Combo Slide. W zależności od wieku – warto wybrać te jak najbardziej uniwersalne. Ponadto wybierając atrakcje trzeba sprawdzić z jakiego materiału jest wykonany, aby był trwały i odporny na uszkodzenia. Przy wyborze można także zwrócić uwagę na dodatki, które mogą zostać dołączone do zestawu, są to m.in. tunel, ścianki wspinaczkowe, czy też tarczę do rzutek na rzepy – w tym przypadku proponujemy nasz model zamek GRYF 13w1. Jakie korzyści zatem ma dmuchany plac zabaw? Pobudza w dziecku kreatywność, rozwija zdolności motoryczne i poprawia zdrowie psychiczne, a także rozwija zdolności poznawcze, uczy się nowych wyzwań.

 

Powiązane posty

Share this content

close

Lista życzeń