Schody strychowe – jak wybrać?

Schody strychowe – jak wybrać?

Published : 20. sierpnia 2021 r.

Schody strychowe stanowią istotny element wyposażenia w wielu domach, gdzie mamy do czynienia z poddaszem. Sprzęt ten powinien być wygodny, kompaktowy i przede wszystkim maksymalnie bezpieczny. Z tego względu wybór odpowiedniego modelu to bardzo ważna kwestia. Jakie schody strychowe wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę?

Charakterystyka schodów strychowych

Przede wszystkim należy wspomnieć o charakterystyce schodów strychowych. Wyposażenie to posiada składaną konstrukcję, która po zamknięciu znajduje się bezpośrednio za włazem w suficie. Takie rozwiązanie jest szczególnie funkcjonalne, ponieważ pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni. Modele składane są więc popularne głównie w domach jednorodzinnych. W przypadku odrobinę większych wnętrz, wielokrotnie codziennie użytkowanych, sugerujemy zastosować standardowe schody młynarskie i modułowe, które nie będą składane. Musisz więc przede wszystkim zdecydować, który typ wyposażenia będzie bardziej dostosowany do Twoich potrzeb, wówczas poszukiwania staną się zdecydowanie łatwiejsze. Zwróć także uwagę na rozmiar konkretnego rodzaju wyłazu. Nie wszystkie schody strychowe są takie same – wręcz przeciwnie – na rynku znajdziesz wiele wersji, a mimo wielu podobieństw, będą one różnić się rodzajem drabiny, typem zamka, materiałem, z którego są wykonane, wymiarami oraz dodatkowym osprzętem (np. mogą posiadać barierki, poręcze) oraz najważniejszy parametr – izolacyjność cieplną, która odpowiada przede wszystkim za straty w domu. Często zdarza się, że bardzo dobrze zaizolowany, lub wręcz pasywny dom posiada słabo docieploną klapę, która jest największym mostkiem termicznym.

Popularne rodzaje schodów strychowych

Bez dwóch zdań najpopularniejszą opcją są drewniane schody strychowe. To produkt, który po złożeniu nie zajmuje w ogóle miejsca i jest praktycznie niezauważalny pod sufitem. Wyłaz jest standardowo wyposażony w klapę, którą zamyka się przy pomocy pręta (na standardowym wyposażeniu) włożonego w zamek umieszczony wewnątrz klapy. Dzięki temu klapa po zamknięciu wraz z drabiną(złożoną) nie zajmuje przestrzeni, na przykład w korytarzu lub salonie. Schody mogą posiadać różne wymiary, co umożliwia dobranie odpowiedniego typu drewnianych schodów strychowych dla siebie. Maksymalna długość to 140 cm a szerokość nawet do 90 cm w zależności od modelu, natomiast minimalna długość to 80 cm i szerokość nawet 55 cm! Jeżeli cenisz rozwiązania kompaktowe, solidne i sprawdzone, tego rodzaju wyposażenie będzie idealną propozycją. Warto pamiętać, że ten typ sprzętu pasuje także do wnętrz wyższych niż standardowe. Wystarczy wybrać model, którego długość będzie dopasowana do charakterystyki wnętrza. Przypominamy, że mimo minimalistycznej konstrukcji, drewniane schody strychowe są niezwykle solidne i maksymalnie bezpieczne. Mogą być ocieplane w różnym stopniu w zależności od pomieszczeń, gdzie są zainstalowane i konieczności odizolowania poddasza czy strychu od powierzchni mieszkalnych lub użytkowych. Idealnie sprawdzą się w przypadku, gdy na piętrze zwykle panują o wiele niższe temperatury niż w pomieszczeniach użytkowych. Izolacyjność cieplna drewnianych schodów strychowych została osiągnięta również dzięki specjalnej uszczelce zamontowanej bezpośrednio w skrzyni lub w klapie (w zależności od modelu). Dzięki niej ciepło nie ucieka z pomieszczeń mieszkalnych, a chłód ze strychu nie dostaje się do środka. Trzeba również pamiętać, że w okresie letnim mamy do czynienia z odwrotnym efektem. Nagrzane na strychu powietrze nie przeniesie się do pomieszczeń mieszkalnych, gdzie, szczególnie w duże upały, preferowane są niższe temperatury.

Alternatywą dla klasycznych schodów strychowych wykonanych z drewna są modele metalowe. Podobnie jak wcześniej wspomniane wyposażenie, ten rodzaj sprzętu także może osiągać różne wymiary i wysokości użytkowe. Dzięki temu każda osoba jest w stanie dostosować je do własnych potrzeb. Metalowe schody strychowe to przede wszystkim maksymalna trwałość oraz odporność na eksploatację w przypadku intensywnego użytkowania. Jednocześnie występują w korzystnych cenach, więc inwestycja w taki sprzęt nie wymaga wydawania wszystkich oszczędności. Po złożeniu zajmują niewiele miejsca i doskonale układają się nad klapą. Całość może być zaimplementowana nawet w szczególnie małych pomieszczeniach, ponieważ zajmuje niewiele przestrzeni po rozłożeniu.

Przydatne akcesoria do schodów strychowych

Posiadanie schodów strychowych jest wyjątkowo wygodne. Należy jednak pamiętać, że użytkowanie takiego wyposażenia może być jeszcze bardziej komfortowe, gdy będziesz mieć dostęp do kilku gadżetów. Dlatego warto wspomnieć o akcesoriach do schodów strychowych. To między innymi specjalne stopki silikonowe, dzięki którym po rozłożeniu posadzka nie ulega zarysowaniom. Niezbędnym dodatkiem są także kije i pręty otwierające dostępne w standardzie każdego zestawu. W przypadku schodów do wyższych pomieszczeń są one również dłuższe. Za ich sprawą klapa może być wygodnie uruchomiona, bez konieczności podstawiania krzesła bądź taboretu. Akcesoria do schodów strychowych to także zamki zamienne, które stosuje się w przypadku zużycia lub awarii fabrycznie zamontowanego mechanizmu. Jeżeli należysz do osób szczególnie wymagających lub starszych, powinny zainteresować Cię specjalne poręcze montowane na konstrukcji schodów. Dzięki nim wchodzenie oraz schodzenie staje się znacznie bezpieczniejsze. W ofercie 4iq.com.pl znajdują się również specjalne zestawy montażowe do schodów strychowych, które bardzo ułatwiają ich instalację nawet przez niefachowców.

Jaki model schodów strychowych najlepiej wybrać?

Zastanawiasz się, jakie schody strychowe będą najlepsze w Twoim domu? Każda osoba posiada własne preferencje w tej kwestii, dlatego warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi rodzajami wyposażenia oraz izolacyjnością cieplną. Jeżeli cenisz funkcjonalność i oszczędność przestrzenną, koniecznie sięgnij po modele składane, szczególnie gdy ze strychu korzystasz rzadko. Zarówno wersje drewniane, jak i metalowe będą doskonałym rozwiązaniem. Natomiast w przypadku dużych domów oraz mieszkań, gdzie możliwa jest instalacja standardowych schodów, które muszą być codziennie wielokrotnie używane, ciekawą propozycją będą warianty młynarskie oraz modułowe.

Share this content

close

Lista życzeń