Solidne karmniki dla ptaków – czy warto?

Solidne karmniki dla ptaków – czy warto?

Published : 20. stycznia 2023 r.

Solidne karmniki dla ptaków – czy warto?

Wraz z nadejściem zimy staramy się zapewnić ptakom niezbędne pożywienie i schronienie przed śniegiem. Czy to właściwe podejście? Jak podają źródła, jeżeli decydujemy się na dokarmianie ptaków powinniśmy to robić cały rok i nie uzależniać naszej „pomocy” od sezonu zimowego. Zobacz nasz wpis, w którym odpowiemy na pytanie czy należy dokarmiać ptaki zimą i zaproponujemy kilka karmników dla ptaków idealnych do Twojego ogrodu.

Spis treści:

  1.        Czy trzeba dokarmiać ptaki zimą? Plusy i minusy dokarmiania
  2.        Ptaki w ogrodzie – czym karmić?
  3.        Najlepsze modele karmników - porównanie

 

Czy trzeba dokarmiać ptaki zimą? Za i przeciw

Dobrym rozwiązaniem nie tylko dla ptaków, ale także dla naszego ogrodu mogą być solidne, duże karmniki dla ptactwa. Dokarmianie ptaków jest dobrym sposobem na wspieranie lokalnych populacji. Ptaki są ważnymi członkami ekosystemu, które pomagają w utrzymaniu równowagi biologicznej. Dokarmianie ptaków może pomóc im przetrwać trudne warunki, takie jak niedobór pożywienia lub złe warunki pogodowe. Dokarmianie ptaków może również zapewnić im dostęp do odpowiednich składników odżywczych, których potrzebują do zdrowia i wzrostu. Ponadto, dokarmianie ptaków może być bardzo relaksującym i satysfakcjonującym hobby, które pozwala obserwować różnorodne gatunki ptaków w ich naturalnym środowisku. Należy pamiętać także o tym, że dokarmianie ptaków może mieć negatywne skutki. Dokarmianie ptaków może spowodować, że ptaki będą zależne od ludzi i trudniej będzie im samodzielnie znaleźć pożywienie.

Podsumowując, decydując się na ustawienie karmnika w ogrodzie, powinniśmy mieć świadomość o istnieniu zarówno plusów, jak i minusów:

Plusy:

  • Dokarmianie ptaków wspiera populacje lokalnego ptactwa,
  • Karmnik pomoże ptakom przetrwać trudne warunki,
  • Karmnik zapewnia schronienie przed zwierzętami domowymi,
  • Dokarmianie ptaków pomaga wykorzystać resztki – słonecznik, ziarna
  • Dokarmianie ptaków może być świetnym sposobem na wprowadzenie dzieci w środowisko przyrodnicze i uczy ich ochrony przyrody oraz szacunku do zwierząt

Minusy dokarmiania ptaków:

  • Dokarmianie uzależnia ptaki od ludzi

karmniki dla ptakow 4iq sklep

Dla małych ptaków sprawdzą się małe karmniki ogrodowe do postawienia np. karmnik Bogatka

Ptaki w ogrodzie – czym karmić?

Decydując się na dokarmianie, powinniśmy robić to nie tylko podczas zimy. Powinno się to robić z rozwagą – zaobserwuj ptaki w ogrodzie, znajdź informacje na temat tego, jakie pożywienie będzie odpowiednie. Przed rozpoczęciem dokarmiania ptaków ważne jest, aby upewnić się, że mamy odpowiednie pożywienie dla różnych gatunków ptaków. Najczęściej spotykane ptaki w ogrodzie to:

1. Wróble - nasiona, ziarna, orzechy, owoce, warzywa.

 

2. Sójki - nasiona, ziarna, orzechy, owoce.

 

3. Dzięcioły - nasiona, ziarna, orzechy.

 

4. Gołębie - nasiona, ziarna, kasza jaglana.

 

5. Kowaliki - nasiona i ziarna.

 

6. Świergotki - nasiona i ziarna oraz owoce i warzywa.

 

7. Sikorki - nasiona i ziarna oraz owoce i warzywa.

Podsumowując, dokarmianie ptaków to dobry pomysł, ale pamiętaj o kilku, ważnych aspektach. Przed zakupem karmnika ogrodowego należy pamiętać, aby dokarmiać ptaki tylko odpowiednimi pokarmami, takimi jak ziarna, orzechy i nasiona. Nie wolno dokarmiać ptaków żadnymi produktami przetworzonymi lub słodyczami. Raz na jakiś czas oczyść karmnik z zalegającego pożywienia, które mogło się zepsuć. Należy uważać, aby nie dokarmiać ptaków zbyt dużą ilością jedzenia, ponieważ może to prowadzić do problemów zdrowotnych u ptaków. Dokarmianie ptaków powinno być zrobione w odpowiednim czasie - rano i wieczorem - aby uniknąć przyciągania drapieżników do ogrodu. Ważne jest również, aby zapewnić ptakom dostęp do czystej wody pitnej i kąpieli - to pozwoli im utrzymać higieniczny tryb życia i zdrowie.


karmniki dla ptakow

W ofercie 4iQ znajdziesz najszerszy wybór karmników ogrodowych, które idealnie wpisują się w ogród.

Najlepsze modele karmników dostępnych w naszym sklepie – porównanie

W naszym sklepie znajdziesz niepowtarzalne modele karmników, które wyprodukowaliśmy w Polsce z wykorzystaniem wysokiej jakości drewna. Każdy karmnik jest też impregnowany, co maksymalnie przedłuża jego żywotność i pozwala cieszyć oko ptakami, które przylatują do ogrodu. Poniżej znajdziesz porównanie 3 najpopularniejszych modeli karmników dostępnych w sklepie 4iQ.

Nazwa

Wymiary

Cechy

Cena

Karmnik dla ptaków Czajka

44x50x43 cm

Posiada zdejmowaną część dachu, umożliwiającą wsyp ziaren

Dużo miejsca w środku

Sześciokątny

166 zł

Karmnik dla ptaków Zięba

44x60x39 cm

Dach oddzielony od podstawy – wejście przez dziurkę w daszku, piętro lęgowe

Sześciokątny,

Duża podstawa – pomieści wiele ptaków

162 zł

Karmnik dla ptaków Gil

31x34x30 cm

Dach dwuspadowy,

Idealny dla małych ptaków,

Nie zajmuje wiele miejsca

59 zł

Ustawienie karmnika w przydomowym ogrodzie to doskonała okazja do nauczenia się o różnych gatunkach ptaków i ich zwyczajach. Karmniki dla ptaków sprawdzą się także w przedszkolach, gdzie dzieci będą mogły obserwować ptaki. Karmnik dla ptaków to idealny prezent dla każdego, kto lubi naturę i chce mieć bliższy kontakt z przyrodą.

 

 

 

Share this content

close

Lista życzeń