Szklarnia do ogrodu – jaką wybrać?

Szklarnia do ogrodu – jaką wybrać?

Published : 25. lutego 2021 r.

Posiadacie własny, przydomowy ogród i zastanawiacie się, jak wykorzystać zieloną przestrzeń? Rozwiązań jest bardzo wiele, a część miejsca można przeznaczyć na własną szklarnię. Pozwala ona na hodowanie różnorodnych warzyw i innych roślin, co znakomicie wpisuje się w obecny, tak modny, ekologiczny styl życia. Jeśli marzysz o tym, by stworzyć swój własny ogródek warzywny lub ziołowy, to szklarnia do ogrodu od 4IQ stanowi idealny wybór.

Samodzielna uprawa roślin to marzenie wielu z nas. Takie zajęcie daje mnóstwo satysfakcji. Nic bowiem nie cieszy bardziej niż przyczynianie się do rozwoju zupełnie nowego życia. Ponadto warzywa, zioła i owoce uprawiane we własnym ogródku są zdecydowanie zdrowsze, niż te dostępne w sklepach. Jako samodzielni ogrodnicy możemy bowiem zadbać od początku do końca o jakość stosowanego nawozu oraz wybrać naturalne metody ochrony roślin. Dzięki temu warzywa i owoce, które uda nam się wyhodować, będą wolne od szkodliwych substancji, a przy tym bogate w składniki odżywcze.

Wiele z roślin do prawidłowego wzrostu wymaga jednak odpowiednich warunków. Część z nich wręcz cieplarnianych, które najłatwiej jest uzyskać w szklarni. Posiada ona szereg zalet, a dzięki 4IQ we własną szklarnię ogrodową można wyposażyć nawet najmniejsze ogródki i działki.

Szklarnia ogrodowa – dlaczego warto?

Własna szklarnia ogrodowa posiada mnóstwo zalet i sprawia, że możemy uprawiać znacznie więcej gatunków roślin niż w przypadku sadzenia ich na świeżym powietrzu. Warto podkreślić, że warunki pogodowe w Polsce skutecznie ograniczają hodowanie niektórych roślin. Szklarnia w takim wypadku może być efektywnym rozwiązaniem, które pozwoli nam zwiększyć wachlarz uprawianych gatunków.

Szklarnia to także świetny pomysł przy uprawie ekologicznej. W takich warunkach znacznie łatwiej jest stosować naturalne nawozy, co ma bezpośrednie przełożenie na odżywczość warzyw, owoców i ziół.

Szklarnia ogrodowa pozwala także na naturalne przyspieszenie wzrostu roślin. To rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim wczesną wiosną, kiedy sadzenie roślin w gruncie jest dość ryzykowne. Gdy słońce świeci w dzień coraz dłużej, noce nadal mogą pozostawać mroźne, co może negatywnie wpłynąć na sadzonki i sprawić, że nic z nich nie wyrośnie. Szklarnia, w takiej sytuacji, stanowi doskonałe zabezpieczenie dla roślin. Nie tylko uchroni je przed mrozami, ale sprawi też, że zasadzone sadzonki zaczną szybciej kiełkować, dzięki wyższej temperaturze. Warunki panujące w szklarni wydłużają również okres wegetacyjny roślin, co sprawia, że możemy dłużej cieszyć się np. świeżymi pomidorami czy ogórkami.

Dzięki szklarni ogrodowej zyskujemy także skuteczną ochronę przed zmiennymi warunkami pogodowymi panującymi na zewnątrz. Dzięki stabilności temperatury i podlewania nieuzależnionego od odpadów deszczu uprawa jest znacznie efektywniejsza. By zapewnić roślinom wyrównane warunki cieplne, warto postawić na szklarnie poliwęglanowe. Materiał ten jest bardzo odporny na działanie zróżnicowanych temperatur i zapewni roślinom stabilne warunki, a tym samym przyczyni się do obfitych zbiorów.

Szklarnia to także doskonała przestrzeń do trzymania narzędzi ogrodniczych oraz ochrony roślin przed szkodnikami. Te uprawiane na zewnątrz są znacznie bardziej narażone na inwazję wszelkiego rodzaju owadów czy gryzoni.

Rodzaje szklarni ogrodowych

Wyróżnia się dwa najczęściej spotykane rodzaje szklarni. O pierwszym już wcześniej wspomnieliśmy to szklarnia poliwęglanowa, druga wersja natomiast to tunel szklarniowy. Jaki rodzaj będzie najlepszy dla Ciebie?

Tunel szklarniowy – idealny dla początkujących

Dla poczatkujących ogrodników idealnym rozwiązaniem będzie wybór foliowego tunelu szklarniowego. Jest on niebywale praktyczny i wytrzymały, a do tego cechuje się atrakcyjną ceną. Skutecznie ochroni rośliny przed działaniem czynników atmosferycznych. Do tego tunel szklarniowy jest łatwy w montażu i przy tym mobilny – z łatwością przeniesiemy go w każdy wybrany przez nas zakątek ogrodu.

Szklarnia poliwęglanowa dla zaawansowanych ogrodników

Z kolei osobom już bardziej zaprawionym w ogrodnictwie polecamy wybrać szklarnię poliwęglanową. Co prawda wiąże się ona z większym wydatkiem, ale jest niewątpliwie bardziej wytrzymała niż popularny „foliak”. Szklarnie poliwęglanowe cechują się stabilną i solidną konstrukcją. Wykonano je z trwałych i wytrzymałych materiałów - stelaż ze stali nierdzewnej i aluminium. Z kolei panele z poliwęglanu skutecznie ochronią wnętrze szklarni przed działaniem promieni słonecznych.

Szklarnie poliwęglanowe instaluje się w ziemi na stałe. Są one łatwe w montażu i funkcjonalne w użytkowaniu. Każda z wersji posiada uchylne okna, które gwarantują odpowiednią wentylację.

W ofercie 4IQ oferujemy szeroki wybór zarówno tuneli szklarniowych, jak i szklarni poliwęglanowych w różnorodnych rozmiarach. Z powodzeniem dostosujecie u nas produkt do wielkości swojego ogrodu oraz możliwości finansowych. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą, a w razie jakichkolwiek pytań – do kontaktu z naszymi specjalistami.

Share this content

close

Lista życzeń