Bezpieczne zabawki - najlepsze propozycje na różne okazje

Bezpieczne zabawki - najlepsze propozycje na różne okazje

Published : 04. kwietnia 2022 r.

Jako rodzice często szukamy tanich, fajnych zabawek dla dzieci w różnym wieku, wyszukujemy zabawki dla czterolatka, trzylatka, dwulatka. Zdarza się, że nasza czujność zostaje uśpiona poprzez wizualny aspekt produktu. Przy wyborze zabawki dla dziecka powinniśmy kierować się rozsądkiem - musimy sprawdzić czy dany produkt spełnia podstawowe wymagania pod kątem bezpieczeństwa.

Jak sprawdzić czy zabawka jest bezpieczna?

Wraz z nadejściem okazji, aby obdarować dzieci upominkami zastanawiamy się jaką zabawkę kupić dla 3 latka, a jaką zabawkę wybrać na roczek? Dużo pytań rodzi także poszukiwanie zabawek dla dużych dzieci. Szukamy w internecie propozycji fajnych zabawek dla dzieci w danym wieku, chcąc sprezentować nie tylko przedmiot, ale wspomnienia i zabawę, do których posłuży zabawka. Kto z nas nie pamięta zabawy jojo, albo podwórkowej zabawy w gumę, gdzie zawiązywały się nasze pierwsze znajomości, pierwsze zdarte kolana i konflikty. Wspominamy te wydarzenia z uśmiechem na twarzy. Chociaż kolorowe zabawki dla dzieci różnią się między sobą posiadanymi funkcjami, aspektami wizualnymi i kształtem, to łączyć powinno je bezpieczeństwo.

Zabawka, według przepisów to wyrób zaprojektowany lub przeznaczony do zabawy oraz wyrób, który ze względu na swoje cechy charakterystyczne lub wygląd może być użyty do zabawy przez dzieci w wieku poniżej 14 lat.


Jako rodzice powinniśmy stawiać przede wszystkim na bezpieczeństwo, za jakim idzie korzystanie z danej zabawki. Obecnie zasady wprowadzania zabawek na rynek europejski reguluje dyrektywa zabawkowa (2009/48/WE), która ustanawia całość przepisów nakładanych na producentów zabawek dla dzieci. W zależności od typu zabawki, jest ona badana pod kątem różnych wymagań, które są określone w normach.

Dla przykładu:

 •          huśtawki, place zabaw dla dzieci z przeznaczeniem na przydomowe place zabaw będą musiały być przetestowane dodatkowo zgodnie z normą EN71-8,
 •          farbki do malowania palcami powinny być przetestowane dodatkowo zgodnie z normą EN71-7,
 •          małe zabawki dla dzieci takie jak np. pchacze, kuchenki czy domki dla lalekEN71-1, EN71-2, EN71-3.

Chociaż zabawka musi przejść rygorystyczne badania weryfikujące jej bezpieczeństwo pod kątem norm EN71 to producent nie musi umieszczać na opakowaniu znaku EN71, chociaż jest to czasami praktykowane. Obowiązkiem jest jednak posiadanie przez zabawkę znaku CE, to on informuje o tym, że zabawka przeszła wszelkie testy i z powodzeniem może być przeznaczona dla dzieci w wybranym zakresie wiekowym. Znak ten posiada szczególną budowę, zdarza się że producent chcąc wzbudzić zaufanie osoby kupującej umieszcza znak podobny do CE, który znaczy „China Export”, nie należy wybierać takiej zabawki, ani żadnej zabawki, która nie posiada prawidłowego znaku CE, bo znaczy to że nie została ona przebadana pod kątem bezpieczeństwa i wydajemy ją dziecku na własne ryzyko. Powinniśmy pamiętać także o sprawdzeniu, czy na opakowaniu zabawki widnieje adres kontaktowy producenta. Na „bezpiecznej” zabawce powinny znaleźć się również informacje o zagrożeniach.

Dla przykładu:

Długie linki - ryzyko uduszenia,

Małe elementy - ryzyko zakrztuszenia itd.
Huśtawka na wysokości – ryzyko upadku itd.

Pierwszy znak - CE jest prawidłowy. Zabawki ze znakiem CE takim jak ukazany po prawej stronie nie powinny być kupowane.

O czym informuje znak 0-3?

Zabawka dla dzieci posiadająca znak „0-3” informuje o przeznaczeniu dla dzieci o wieku wskazanym w piktogramie. Informuje osobę kupującą, że zabawka jest przeznaczona dla dzieci powyżej 3 roku życia np. ze względu na długie linki, odłączone elementy (stwarzające ryzyko zakrztuszenia/uduszenia się)

W przypadku huśtawek, obiektów takich jak drewniany domek dla dzieci czy huśtawka, na opakowaniu powinno być wskazane maksymalne obciążenie dla jednego użytkownika. W naszych drewnianych domkach jest to 150 kg, a w siedziskach na przydomowe place zabaw (w zależności od modelu) od 50 do 150 kg.

bezpieczna zabawka jakie oznaczenie na opakowaniui

Prawidłowe oznakowanie opakowania bezpiecznej zabawki.

Kolorowa zabawka – toksyczność farby

Zabawki pokryte kolorami takie jak np. drewniane kolorowe zabawki dla dzieci, powinny być przebadane pod kątem stężenia ilości substancji niebezpiecznych zawartych w farbie. Kolor, którym została pokryta powierzchnia zabawki powinien być nieścieralny, niezostawiający śladów, nierolujący się. Najprościej rzecz ujmując - powinien zostawać w miejscu przez cały okres użytkowania zabawki. Kolorowe zabawki dla dzieci oznaczone znakiem CE zapewniają nas, jako kupujących, o tym, że farba wykorzystana w produkcji zabawek została przebadana i jest bezpieczna dla dzieci.

 

Zabawki na dzień dziecka – propozycje TOP 3

Nasze zabawki przeszły wszystkie wymagane badania, dlatego wybierając je możesz mieć pewność, że masz do czynienia z bezpieczną zabawką. Pamiętajmy jednak o zdrowym rozsądku, a także o tym, że każde dziecko jest inne i należy mieć pod uwagą jego bezpieczeństwo niezależnie od deklaracji producenta.

 1.        Drewniany domek dla dzieci Tomek

Drewniany domek ogrodowy Tomek sprawdzi się nie tylko dla jednego dziecka. Dzięki jego rozmiarowi może być użytkowany przez 3 osoby o wadze maksymalnej 150 kg. Taki drewniany domek zapewnia frajdę od samego początku, nawet montowanie go razem z tatą czy mamą może dostarczyć dużo radości. Drewniany domek ogrodowy można pomalować na ulubiony kolor pociechy. Ogrodowy domek dla dzieci to inwestycja na lata – dzięki oferowanym przez nas akcesoriom możesz zmieniać charakter domku razem ze zmianą wieku Twojego dziecka, a także w zależności od osoby bawiącej się w nim. Możesz stworzyć swoisty pałac dla księżniczki, lub okręt dla pirata. Więcej na temat drewnianych domków dla dzieci przeczytasz w naszym wpisie, zobaczysz tam także porównanie najpopularniejszych modeli domków z drewna, a także propozycje jak pomalować drewniany domek dla dzieci.


Niektóre z zalet takiego prezentu:

 •          Inwestycja na lata – niezwykła trwałość
 •          Naturalne materiały – impregnowane drewno
 •          Możliwość konfiguracji, pomalowania
 •          Przeznaczony dla aż 3 dzieci!
 •          Maksymalna waga dopuszczalna 150 kg
 •          Możliwość urozmaicenia akcesoriami
 •          Duża powierzchnia do zabawy, spełnienie marzeń każdego dziecka!

drewniany domek dla dzieci

 

 1.        Namiot tipi z akcesoriami

Dużym zainteresowaniem cieszą się namioty tipi, które są bardzo proste w montażu, można je z powodzeniem umiejscowić w pokoju dziecka jak i na tarasie podczas ciepłych dni (po uprzednim zabezpieczeniu podłoża, należy upewnić się czy na powierzchni nie ma żadnych ostrych elementów, które mogą zagrażać dziecku). Namiot tipi wyposażony jest w matę, która posiada wypustki antypoślizgowe. Zapewnia to komfort użytkowania. Sama konstrukcja niewiele waży, pozwala to na swobodne przenoszenie namiotu dla dziecka. Dzięki tipi dla dzieci Twoja pociecha może stworzyć pewnego rodzaju bazę, na wzór naszych baz stworzonych z koca i krzeseł :) Godziny zabawy gwarantowane!

Poniżej niektóre z zalet namiotu dla dzieci:

 •          Antypoślizgowa mata zapewniająca wysoki komfort użytkowania
 •          Łatwy montaż i przenoszenie
 •          Możliwość zastosowania lampek, flag, dekoracyjnych sznurków, które stworzą unikalne miejsce zabaw
 •          Pojemny, pomieści ulubione zabawki Twojego dziecka
 •          Można rozłożyć w ogrodzie, podczas słonecznych dni stanie się miejscem wypoczynku
 •          Duże wymiary
 •          Unikatowe, starannie zaprojektowane wzory

 namiot dla dzieci tipi

 1.        Drewniana kuchnia dla dzieci Nikola

Tego typu zabawka jest świetnym przedmiotem do rozwijania w dzieciach zdolności manualnych. Dzięki kuchni dla dzieci Twoja pociecha może wczuć się w rolę najlepszego szefa kuchni, a korzystając z zabawkowych palników, mikrofali czy lodówki – zaserwuje Ci najlepsze danie, za które przyznasz 5* w Tripadvisorze :) Drewniana kuchnia dla dzieci przeznaczona jest dla dzieci od 3 roku życia. Kuchnia dla dzieci Nikola posiada otwieraną lodówkę, szafki, piekarnik, mikrofalę, dwa palniki i wiele więcej. Do kuchni dołączony jest zestaw niezbędnych szefowi kuchni narzędzi takich jak patelnia, garnek, łyżka, łopatka. Całość zapewni długie godziny zabawy. W naszej ofercie znajdziesz także inne kuchnie, w innych wydaniach kolorystycznym z innym wyposażeniem.

Niektóre z zalet drewnianej kuchni dla dzieci:

 •          Konstrukcja pozbawiona ostrych krawędzi
 •          Elementy „pracujące” – otwierane szafki, pstrykające palniki
 •          Dodatkowe wyposażenie (cedzak, garnek itd.)
 •          Możliwość dokupienia lampek LED do zamontowania pod szafki
 •          Starannie wykonana, pomalowana nietoksycznymi farbami

drewniana zabawkowa kuchnia dla dzieci różowa 

Zabawki na roczek – najlepsze propozycje

Wybierając zabawkę na roczek powinniśmy kierować się wyżej wspominanym ograniczeniem wiekowym. Zabawki dostępne na rynku w większości przeznaczone są dla starszej grupy wiekowej (od 3 roku życia). W pierwszym roku życia ważne jest, aby jak najbardziej wspierać rozwój dziecka poprzez dopasowane do niego zabawki.

 zabawki na roczek

 1.        Chodzik pchacz – tego typu zabawka dla dziecka na roczek idealnie sprawdzi się do stawiania pierwszych kroków. Niezbędna będzie tu pomoc osoby dorosłej. Zabawka 3w1 – pierwszą funkcją jest chodzik, pchacz. Druga funkcja należy do sortera – dzięki zawartym w zestawie klockom dziecko może ćwiczyć zdolności manualne poprzez dopasowywanie kształtu klocka do wykrojnika. Trzecią funkcją jest funkcja przesuwek dostępnych na froncie zabawki. Znajdują się tam liczne koraliki, przesuwane elementy (kwiatki, zwierzaki), a także koła zębate. Poszczególne elementy zabawki pomalowane są nasyconymi, pięknymi kolorami.
 2.        Drewniana kostka edukacyjna 5w1– zabawka, która posiada elementy przesuwane po kolorowych drucikach, po prawej stronie sorter – dzięki któremu dziecko może ćwiczyć zdolności manualne wkładając poszczególne kształty w wykrojnik, na froncie zabawki zamocowane są cymbałki, a z tyłu liczydło.

 

Zabawki zostały zaprojektowane z niezwykłą starannością, pokryte nietoksycznymi farbkami bezpiecznymi dla dzieci. Drewniane zabawki na roczek stymulują wyobraźnię i pobudzają ich kreatywność. Nie posiadają żadnych ostrych elementów. Taki prezent z pewnością ucieszy nie tylko obdarowane dziecko, ale także rodzica pociechy. Zabawki edukacyjne - opinie

Zobacz niektóre z opinii, jakie otrzymaliśmy od naszych klientów. 

Ta zabawka sprawiła naszym dzieciom mnóstwo frajdy, a dzięki dołączonym figurkom zabawa była jeszcze lepsza, polecam! Marzenie naszych dzieci spełnione! łatwy w montażu, dzięki malowaniu jest jeszcze piękniejszy :) Domek jeszcze większy niż na zdjęciach! Dużo elementów, córka szczęśliwa

.

.

.

.

.

.

Share this content

close

Lista życzeń