Malowanie drzwi drewnianych. Co należy wiedzieć?

Malowanie drzwi drewnianych. Co należy wiedzieć?

Published : 29. października 2020 r.

Chcesz odświeżyć skrzydło w swoim domu? Przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, jak pomalować drzwi drewniane i jaką farbę wybrać, aby nie uszkodzić naturalnej konstrukcji.

Jaka farba do drzwi drewnianych wewnętrznych?

Na samym początku należy sprawdzić, czym pomalować drzwi drewniane wewnętrzne. Niewłaściwe produkty mogą nie tylko uniemożliwić uzyskanie oczekiwanego efektu, ale także spowodować uszkodzenie konstrukcji. Modele zamontowane w pokoju czy salonie powinny zostać pokryte specjalną farbą do drzwi. Na rynku znajdziesz mnóstwo produktów w różnych wariantach kolorystycznych, najlepsze będą te o żelowej konsystencji, która ułatwi aplikację i zmniejszy ryzyko spływania środka z pionowych powierzchni w trakcie schnięcia. Zwróć uwagę na to, aby wybrany środek zapewniał skrzydłom odpowiednią ochronę przed zarysowaniem czy przetarciem podczas sprzątania. W przypadku łazienek odpowiednia farba na drzwi drewniane powinna zapewniać im dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią.

Jak pomalować drewniane drzwi krok po kroku

Wiesz już, jaka farba będzie odpowiednia do malowania drzwi drewnianych. Czas przygotować skrzydło do odświeżenia. Zacznij od starannego zabezpieczenia elementów, na które nie nałożysz farby, czyli szyb, zawiasów i zamków, oraz wykręcenia klamek. Drzwi drewniane warto okleić dookoła taśmą malarską, a na zamki czy elementy ozdobne nałożyć folię. Kolejnym krokiem jest zadbanie o to, że powierzchnia skrzydła jest gotowa do nałożenia na nią wybranego preparatu. To właśnie na tym etapie dbasz o to, czy malowanie drzwi farbą akrylową na olejną przyniesie oczekiwany efekt.

Mowa, oczywiście, o zadbaniu o dokładne wyczyszczenie konstrukcji i wygładzenie wszelkich nierówności. Musisz również usunąć pozostałości po starej farbie na drzwiach drewnianych. Możesz użyć do tego specjalnego preparatu chemicznego lub samodzielnie przygotować powierzchnię przy użyciu papieru ściernego. Po zakończeniu szlifowania umyj konstrukcję jeszcze raz, a następnie przystąp do wypełnienia ewentualnych wgłębień i rys.

Czas na najważniejszy krok całego procesu. Jak pomalować drewniane drzwi? Potrzebujesz do tego wybranej wcześniej farby oraz pędzla lub wałka. Przed przystąpieniem do działania zapoznaj się z instrukcjami producenta. Unikaj nakładania zbyt dużej ilości produktu – lepiej stopniowo dodawać środek niż męczyć się z usuwaniem jego nadmiaru. W momencie, gdy aplikujesz już farbę na całe drzwi drewniane, odczekaj około 12 godzin. Po tym czasie wyszlifuj delikatnie powierzchnię, oczyść ją i nanieś kolejną warstwę. Cały proces należy powtórzyć 2-3 razy w zależności od stopnia krycia produktu, pamiętając, że z każdym kolejnym malowaniem odcień będzie stawać się coraz ciemniejszy.

O czym warto pamiętać w trakcie malowania?

Decydując się na odświeżenie skrzydła w Twoim domu, pamiętaj, że farba powinna być nakładana na drzwi drewniane w odpowiednich warunkach. Należy zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu i upewnienie się, że wilgotność powietrza nie przekracza około 65%. A ile kosztuje malowanie drzwi drewnianych? Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi. Największym wydatkiem będzie zakup farby i narzędzi potrzebnych podczas odświeżania skrzydła. Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie profesjonalistów, musisz liczyć się także z dodatkową opłatą za „robociznę".

Share this content

close

Lista życzeń