Renowacja drzwi drewnianych - krok po kroku.

Renowacja drzwi drewnianych - krok po kroku.

Published : 14. października 2020 r.

Jak odnowić drzwi drewniane? Jeśli skrzydło nie nadaje się tylko do wymiany, to możesz spróbować samodzielnie je odświeżyć. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać renowacja domowych modeli krok po kroku.

Zacznij od sprawdzenia stanu skrzydło i przygotowań

Zanim rozpoczniesz czyszczenie drzwi drewnianych z farby, zacznij od sprawdzenia ich stanu. Dokładny przegląd to podstawa, ponieważ to właśnie na jego podstawie możesz określić, czy potrzebujesz tylko farby, czy może specjalnego produktu do wypełnienia mocnych rys i zniszczeń. Jeszcze przed oczyszczeniem skrzydła należy zdjąć je z ościeżnicy, aby ułatwić sobie pracę. Elementy, które można zdemontować, odkręć, a pozostałe dokładnie zabezpiecz folią lub taśmą. Gdy wszystko będzie już gotowe, możesz przystąpić do kolejnego kroku odnawiania drzwi malowanych farbą olejną.

Czyszczenie drzwi drewnianych

Czas na czyszczenie drzwi drewnianych z farby i zabrudzeń. To również na tym etapie należy starannie usunąć wszelkie elementy, które są luźne i powoli odpadają. Gdy już to zrobisz, możesz bez obaw przystąpić do usuwania wszystkich warstw ze skrzydła. Zmatowienie powierzchni i usunięcie powłok lakierniczych powinno odbywać się przy pomocy specjalnych środków przeznaczonych do renowacji drewna oraz papieru ściernego.

Jeśli zastanawiasz się, jak odnowić drzwi drewniane lakierowane i pomalowane farbą olejną, to masz do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze z nich przedstawiliśmy powyżej – konieczne jest dokładne oczyszczenie powierzchni i usunięcie z niej wszystkich powłok. Drugą możliwością jest postawienie wyłącznie na zmatowienie skrzydła, które jednak sprawdzi się wyłącznie w sytuacji, gdy chcesz odświeżyć model pokryty wcześniej kryjącą emalią.

Kolejne kroki

Po zmatowieniu powierzchni i dokładnym oczyszczeniu drzwi drewnianych z farby należy je wymyć, a następnie poczekać do wyschnięcia i uzupełnić wszelkie ubytki. Niektóre z nich znikną już po szlifowaniu papierem ściernym, jednak inne będą wymagać wypełnienia odpowiednim środkiem. Strzałem w dziesiątkę będzie szpachlówka. Pamiętaj, aby przed jej użyciem zapoznać się z instrukcjami umieszczonymi na opakowaniu. Po odpyleniu możesz rozpocząć malowanie skrzydła.

W trakcie odnawiania drzwi malowanych farbą olejną możesz zdecydować się na pokrycie ich takim samym kolorem lub postawić na zupełnie nowy wygląd skrzydła. Wewnętrzne modele nie wymagają specjalnego zabezpieczenia przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych – wystarczy odporność na przetarcia i zarysowania. Samo malowanie powinno odbywać się przy pomocy pędzla lub wałka. Zacznij od trudno dostępnych miejsc, a następnie przechodź stopniowo do coraz większych powierzchni. Pamiętaj, że nie wystarczy jedna warstwa farby. Zazwyczaj zaleca się nałożenie nowej warstwy 2-3 razy, aby uzyskać jednolity kolor i uniknąć ewentualnych prześwitów.

Share this content

close

Lista życzeń