Ochrona i pielęgnacja drzwi drewnianych wewnętrznych

Ochrona i pielęgnacja drzwi drewnianych wewnętrznych

Published : 14. października 2020 r.

Od pielęgnacji skrzydeł w Twoim domu zależy, jak będą prezentować się po upływie lat. To właśnie ten temat bierzemy dziś pod lupę, sprawdzając czym czyścić i konserwować drzwi drewniane wewnętrzne.

Jak i czym myć drzwi drewniane?

Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym myć drzwi drewniane. Zalecamy przede wszystkim stosowanie delikatnych preparatów, które zostały opracowane specjalnie z myślą o konstrukcjach wykonanych z naturalnego materiału. Wystarczy nałożyć odrobinę środka na namoczoną ciepłą wodą ściereczkę, a następnie przetrzeć skrzydło z każdej strony, krawędzie i framugi. Możesz także zrezygnować z preparatu i zastąpić samą wodą, która poradzi sobie z codziennymi zabrudzeniami i kurzem.

Na tym mycie drzwi malowanych farbą olejną się nie kończy. Co w przypadku, gdy na skrzydle pojawi się plama, z którą woda sobie nie radzi? Zamiast panikować, sięgnij po delikatny rozcieńczacz. Nałóż go na gąbkę i przetrzyj zabrudzone miejsce. Po chwili nie powinno być po nim żadnego śladu. Nie zapomnij o wytarciu czyszczonej części drzwi czystą wodą. Na zakończenie sprzątania wypoleruj skrzydło płynem do polerowania i gotowe!

Konserwacja drzwi drewnianych krok po kroku

W przeciwieństwie do modeli zewnętrznych konserwacja drzwi drewnianych wewnętrznych wcale nie jest ani skomplikowana, ani czasochłonna. W końcu skrzydła zamontowane w Twoim domu nie są narażone na działanie tak wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym w szczególności atmosferycznych. Oczywiście, każde z nich powinno być odpowiednio zabezpieczone. Mowa o impregnacji oraz malowaniu, lakierowaniu lub olejowaniu.

Przed przystąpieniem do konserwacji wymyj skrzydło zgodnie z powyższymi instrukcjami. Kolejnym krokiem jest sięgnięcie po specjalny preparat przeznaczony konkretnie do konserwacji powłok drzwi i mebli drewnianych. Najczęściej ma on postać mleczka, które należy aplikować przy pomocy miękkiej gąbki lub ściereczki. Nie zapomnij także o okuciach, które warto zabezpieczyć na przykład olejem maszynowym czy wazeliną, które nie tylko zabezpieczą je przed korozją, ale także pomogą w zlikwidowaniu nieprzyjemnego skrzypienia podczas otwierania i zamykania.

Share this content

close

Lista życzeń