Jak wybrać drzwi wewnętrzne? Co należy wiedzieć?

Jak wybrać drzwi wewnętrzne? Co należy wiedzieć?

Published : 29. października 2020 r.

Planujesz zakup nowych skrzydeł do swojego domu lub mieszkania i nie wiesz, jak dobrać drzwi wewnętrzne, aby były trafioną inwestycją na lata? Mamy kilka pomocnych wskazówek, które z pewnością pomogą Ci w wyborze odpowiedniego modelu.

Jak zmierzyć drzwi wewnętrzne?

Zakup każdego skrzydła należy zacząć od dokładnych pomiarów. Jak zmierzyć drzwi wewnętrzne? Pierwszą wartością, której potrzebujesz, jest wymiar otworu w ścianie, w którym zostaną one zamontowane. Mowa o wysokości, szerokości i grubości. Jeśli zainstalowano w nim wcześniej futrynę, to właśnie jej wielkość będzie potrzebna podczas zakupu. Pomiar należy wykonać od jednego końca do drugiego, nie biorąc pod uwagę ewentualnych listew wykończeniowych.

Na rynku znajdziesz standardowo modele w szerokości 60, 70, 80, 90 i 100. Oznacza to, że:

  • rozmiar 60: szerokość otworu wynosi 70-72 cm,
  • rozmiar 70: szerokość otworu wynosi 80-82 cm,
  • rozmiar 80: szerokość otworu wynosi: 90-92 cm,
  • rozmiar 90: szerokość otworu wynosi 100-102 cm.
  • rozmiar 100: szerokość otworu wynosi 110-112 cm.

Jaki rodzaj drzwi wewnętrznych wybrać?

Rozmiar to nie wszystko! W trakcie zakupu możesz zdecydować o tym, jaki rodzaj drzwi wewnętrznych do mieszkania lub domu wybierzesz. Wyróżniamy przede wszystkim:

  • drzwi przesuwane to nowoczesne rozwiązanie, w którym nie znajdziesz progu. Zamiast niego skrzydło jest montowane na specjalnej kasecie, którą instaluje się głównie w ścianie,
  • drzwi uchylne, czyli klasyczne i bardzo funkcjonalne modele, wśród których znajdziesz skrzydła o różnych szerokościach i wykończeniach. Tego typu produkty montuje się we wcześniej przygotowanych otworach w ścianie. Mają one także framugę i próg,
  • drzwi chowane w ścianie (seria Orkus) – modele z aluminiową ościeżnicą, które licują się z powierzchnią ściany wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia,
  • systemy przesuwne (Loft), czyli rozwiązania umożliwiające estetyczną aranżację wnętrz, w których skrzydła montuje się na czarnych elementach z kutej stali. W tego typu modelach nie znajdziesz w nich okuć czy felcu. Zamiast nich wykorzystuje się frez na prowadnicę w dolnej części ramiaka.

Na tym nie koniec! Drzwi wewnętrzne mogą być pełne lub przeszklone. Te drugie są szczególnie polecane do ciemnych pomieszczeń, które nie mają zbyt dobrego dostępu do naturalnego światła. Bez obaw można instalować je w salonie, jadalni czy kuchni. Z kolei pełne skrzydła zapewniają prywatność, a tym samym są polecane do sypialni i łazienek.

Do czego dopasować drzwi wewnętrzne? Przyjęło się, że powinny one dobrze komponować się z podłogą i pozostałym wyposażeniem. Warto zadbać również o to, aby zamontować we wnętrzu listy w podobnym kolorze co skrzydło, framuga i parkiet.

Gdzie kupić i ile kosztują drzwi wewnętrzne?

Zastanawiasz się, gdzie kupić drzwi wewnętrzne? Oczywiście w naszym sklepie internetowym! W 4iQ Group Sp. z o.o. współpracujemy wyłącznie z zaufanymi i cenionymi w branży producentami, dzięki czemu możemy zagwarantować naszym klientom wysoką jakość w atrakcyjnych cenach. W naszej ofercie znajdziesz dziesiątki różnorodnych modeli drewnianych w standardowych wymiarach. Na życzenie wykonujemy także skrzydła w rozmiarze 100. Ile kosztują drzwi wewnętrzne? Wszystko zależy od tego, na jaki produkt się zdecydujesz. W asortymencie mamy skrzydła już od około 300 zł, dzięki czemu możesz wyposażyć swój dom i mieszkanie bez nadwyrężania budżetu.

Share this content

close

Lista życzeń