Piankowe wykładziny do dziecięcego pokoju – dlaczego warto?

Piankowe wykładziny do dziecięcego pokoju – dlaczego warto?

Published : 02. grudnia 2021 r.

Kafelki, panele, czy gumolit – nauka chodzenia na tych powierzchniach może być bolesna. Co zrobić aby temu zaradzić? Wystarczy wyposażyć dziecięcy pokój w piankową wykładzinę. Przeczytaj artkuł i dowiedz się, dlaczego warto to zrobić.

Bezpieczna mata dla dziecka

Wykładziny piankowe to inaczej maty lub puzzle piankowe. Są wykonane z pianki EVA – w pełni bezpiecznego materiału wysokiej jakości, regulowanego normami europejskimi. Nie zwiera bisfenolu A, ftalanów, PVC ani formamidu. Dlatego bez obaw możesz umieścić taką wykładzinę w pokoju dziecięcym. Przyda się już od pierwszych dni życia dziecka. Mata piankowa stanowi świetną izolację termiczną od podłoża. Dzięki temu, można bez obaw położyć na niej niemowlaka na brzuszku, bez ryzyka że będzie mu za zimno. Już około 2 miesiąca życia, maluszek leżąc w tej pozycji, zaczyna podnosić główkę i utrzymywać ją prosto. W późniejszych etapach, piankowa wykładzina zmienia swoją rolę wraz z rozwojem dziecka.

Pierwsze kroki na wykładzinie piankowej

Piankowa wykładzina to niezbędny element przy nauce raczkowania i pierwszych kroków. Ten etap pełen jest niespodziewanych upadków. Niewłaściwa powierzchnia może skutkować urazami, a nawet niechęcią dziecka do kolejnych prób samodzielnego chodzenia, które będą kojarzyć się z bolesnym kontaktem z ziemią. Mata piankowa tworzy bezpieczną przestrzeń do nauki chodzenia. Niezależnie od tego, czy dziecko dopiero uczy się raczkować, czy wstaje opierając się o ściany lub stawia pierwsze kroki – gdy upadnie na piankową wykładzinę, nic mu się nie stanie.

Bezpieczna przestrzeń do nauki chodzenia

Piankowa wykładzina jest optymalna pod względem twardości. Jeśli powierzchnia jest zbyt twarda, może spowodować urazy przy upadku. Natomiast zbyt miękkie podłoże sprawi, że dziecko będzie się zapadać, przez co nie będzie mogło wykonywać swobodnie większości ruchów i nie będzie czuło się pewnie. Mata piankowa jest średnio twarda. Oznacza to, że maluch może stabilnie podpierać się, obracać główkę, ćwiczyć obroty, bezpiecznie siedzieć, budować stabilny tułów i obciążać stopy. Dziecko będzie miało optymalne poczucie swojego ciała, ponieważ mata stanowi idealne podparcie we wszystkich punktach. Nauka pierwszych kroków na średniej twardości podłożu, takim jak mata gwarantuje optymalny rozwój fizyczny dziecka, zarówno na etapie raczkowania, jak siadania oraz pierwszych kroków.

Wykładzina antypoślizgowa

Mata piankowa ma chropowatą powierzchnię, co zapewnia większe tarcie. Dzięki temu dziecko się nie ślizga przy próbach wstawania. To również wpływa na to, że obszar wykładziny piankowej jest bezpieczną przestrzenią do nauki raczkowania i chodzenia, z której maluch będzie chętnie korzystał. Wykładziny piankowe, takie jak Duża Mata Piankowa Z Płotkiem i Puzzlami Owoce, są antypoślizgowe, więc stanowią doskonałe podłoże do zabawy dla najmłodszych.

Mata wodoodporna

Wykładziny piankowe są wodoodporne, nie zbierają kurzu i roztoczy. Mogą być czyszczone zarówno na sucho, jak i na mokro. Pozwala to zachować najwyższą higienę. Takiej możliwości nie ma przy żadnym dywanie lub standardowej wykładzinie. Również zwykły koc, czy narzuta nie zastąpią wykładziny piankowej w dziecięcym pokoju. Koce oraz niektóre maty edukacyjne są wykonane z tkanin, które marszczą się, a w efekcie dostają się do wnętrza rączki dziecka. Wtedy maluch często zaciska pięści, co go destabilizuje i wpływa negatywnie na rozwój. Z tego powodu wykładzina piankowa jest lepszym wyborem.

Pole do zabawy

Wykładzina piankowa może być ograniczona po bokach płotkiem. Stanowi wtedy bezpieczny kojec do zabawy, co sprawdzi się zarówno przy niemowlakach, jak i starszych maluchach, które już raczkują i siadają. Maty piankowe, takie jak np. Duża Mata Piankowa Z Płotkiem i Puzzlami Zamek stanowią świetny plac zabaw, do ułożenia w różnych miejscach mieszkania. Dzięki temu że puzzle są lekkie i łatwe do demontażu, mogą być często przestawiane, w zależności od zapotrzebowania. Puzzle łączą się ze sobą, dzięki czemu rozmiarowo można dopasować matę do pomieszczenia. To również wyróżnia je spośród innych powierzchni.

Budowle z pianki

Wykładzina piankowa sprawdzi się również, gdy mamy w domu przedszkolaka lub nawet dziecko w wieku wczesnoszkolnym. Duża Mata Piankowa Z Płotkiem i Puzzlami Zwierzęta może posłużyć jako pomoc edukacyjna do nauki nazw zwierząt, po polsku lub po angielsku. Podobnie Duża Mata Piankowa Z Płotkiem i Puzzlami Kształty, dzięki której podczas układania puzzli dziecko może uczyć się różnych kształtów. Wykładziny piankowe będą idealne do rozwijania w dzieciach kreatywności, koordynacji manualnej i wyobraźni przestrzennej, poprzez budowanie z nich różnych kształtów, np. domków.

Wykładzina piankowa do salonu

Wykładzina piankowa dostępna jest w różnych kolorach. Dzięki temu, bez problemu można dopasować do wnętrza, aby stanowiła element wystroju. Duża Mata Piankowa Z Płotkiem i Puzzlami Kształty, dzięki swoim monochromatycznym kolorom, nadaje się nie tylko do pokoju dziecięcego, ale również z powodzeniem może być ułożona w salonie.

Share this content

close

Lista życzeń