Drewniane drewutnie - dlaczego warto mieć ją w swoim ogrodzie? FAQ

Drewniane drewutnie - dlaczego warto mieć ją w swoim ogrodzie?  FAQ

Published : 20. marca 2024 r.

Wiaty na drewno, inaczej zwane też drewutniami to przewiewne różnorodne, zadaszone konstrukcje drewniane. Są to pomieszczenia nieobudowane ścianami z każdej strony. Mogą pełnić one funkcje ozdobne, by dopełnić wystrój ogrodu, ale przede wszystkim praktyczne, czyli można składować w nich drewno opałowe czy kominkowe. Ten element przydomowej architektury zaoszczędza miejsce, a także pełni funkcję ochronną przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

 

Zastosowanie i korzyści wiat drewnianych

Głównym zastosowaniem wiat ogrodowych – dzięki wyposażeniu w daszek - jest ochrona drewna przed wilgocią, opadami deszczu, śniegu czy też promieniowania słonecznego. Duża drewutnia ogrodowa to doskonałe miejsce na przechowywanie i suszenie drewna. Mocna konstrukcja i zabudowane boki zapobiegają wypadaniu drewna i zapewniają użytkowanie na wiele sezonów. Dodatkowo jest łatwa w montażu, a korzystanie z niej jest proste i wygodne.

Chociaż wiaty do drewna – jak sama nazwa mówi – są przeznaczone do drewna to nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je także do innych celów, np. do przechowywania innych rzeczy, urządzeń czy nawet rowerów, które potrzebują schronienia przed słońcem czy niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

 

Rodzaj wiat ogrodowych

Oprócz wiat na drewno można wymienić także inne rodzaje, które cieszą się dużą popularnością są to m.in.:

  • Altany ogrodowe. Każdy, kto posiada ogród lubi spędzać czas na świeżym powietrzu. Nie rzadko jednak średnia aura na zewnątrz (zbyt upalny dzień czy deszcz) skłaniają do tego, by się przed tym schować. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem okazują się altany ogrodowe, czyli zadaszona przestrzeń na świeżym powietrzu. Głównym jej celem jest rekreacja i wypoczynek. Altany charakteryzuje wyjątkowy design i przestronność, a ilość różnych opcji (wielkość, kształt, kolor, materiał wykonania) pozwalają wybrać odpowiedni model dla potrzeb rodziny. Altany cechują się dużą wytrzymałością na zmienne warunki pogodowe, dzięki solidnej konstrukcji. Idealne miejsce spotkań rodzinnych i ze znajomymi, miejsce do aranżacji w meble ogrodowe. Oprócz funkcji rekreacyjnej, altany takie mogą także pełnić funkcje praktyczne, a więc przechowywanie pod zadaszeniem różnych akcesoriów ogrodowych. Altany mogą mieć ściany i drzwi, ale nie jest to warunek konieczny – częściej spotykane są zadaszone, przewiewne. Ich konstrukcja jest masywniejsza niż pawilonów, mogą być całoroczne.

 

  • Kolejnym rodzajem wiat ogrodowych mogą być pawilony – te podobnie jak altany pełnią funkcję wypoczynkową dla całej rodziny, to miejsce gdzie spędza się czas na świeżym powietrzu. Pawilony do ogrodu przybierają postać namiotów-domków ogrodowych. Pawilony nie posiadają podłogi czy ścian bocznych. Są składane, więc można je chować na okres zimowy lub zostawić sam szkielet na zewnątrz. Konstrukcja składa się z solidnych słupów, więźby dachowej, którą pokrywa się płachtą z poliestru. Idealne rozwiązanie dla posiadaczy mniejszych działek lub chcących niestandardowy kształt domku. W tym przypadku idealnie sprawdzą się ogrodowe meble wypoczynkowe.

 

  • Pergole – konstrukcja składająca się z reguły z dwóch rzędów słupów i ułożonej na nich kratownicy lub zadaszenia. Często pergole pełnią funkcję zacienionej alejki ozdobionej pnącymi roślinami. Pergola tarasowa to przedłużenie balkonu czy tarasu, umożliwiając dzięki temu wypoczynek na powietrzu. Pergola chroni przed deszczem i daje przyjemny cień w upalne dni. Wykonuje się je z różnych materiałów w zależności od indywidualnych preferencji. Są wieloletnie. Zadaszenie w pergoli może być dowolnie przystosowane – stałe lub zwijane/rozwijane. Dodatkowym atutem może być umieszczenie wewnątrz oświetlenia LED.

 

  • Wiaty samochodowe/magazynowe/gospodarcze – magazynowanie sprzętów, maszyn, urządzeń. Miejsce dla samochodów – taka wiata może mieć dwie lub trzy ściany.

 

Wiaty ogrodowe w zależności od rodzaju można zaprojektować według własnych potrzeb. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. We wspomnianych wyżej przykładach, przy pergolach można zastosować piękne pnące kwiaty, które będą otulać konstrukcję. Miejsce każdego z tych obiektów uzależnione jest od warunków działkowych, powinny wkomponować się w całościowy krajobraz. Wybór mebli ogrodowych to nie lada wyzwanie, ale warto pochodzić po sklepach i wybrać te, które najlepiej się wkomponują w nasze gusta – będą świetnie pasować zarówno do altan, pawilonów jak i pergoli tarasowych. Ratanowe meble to ciekawy wybór, łatwe w utrzymaniu i pięknie się prezentują.

 

Materiał i konstrukcja

Podejmując decyzje o dodatkowej zabudowie w ogrodzie należy określić cel jego użytkowania, a tym samym dobrać odpowiedni materiał z jakiego jest zaprojektowany. Wiaty mogą być wykonane z różnych materiałów. Są to m.in. drewno, metal, tworzywa sztuczne czy kamień/cegła.

Najczęściej do budowy wiaty ogrodowej stosuje się drewno, ze względu na jego wytrzymałość i uniwersalny design. Najczęściej stosuje się drewno sosnowe czy świerkowe, nie mniej dąb czy modrzew to materiały zdecydowanie trwalsze. Jednak należy pamiętać, że na wytrzymałość konstrukcji wpływa także impregnacja drewna, która zabezpiecza drewno przed wieloma szkodliwymi czynnikami. Zadaszenie wiaty zależy od indywidualnego stylu, pokryciem dachu może być dachówka bitumiczna czy gont. Jeśli chodzi o ściany wiaty – zależy od jej przeznaczenia. Ściany mogą być wykonane z drewna, mogą być po części ceglane lub oszklone.

wiata na drewno 4iq

Drewutnia 5m pomalowana i wyposażona w gont.

Inną opcją są wiaty wykonane z metalu. Tutaj również ważne jest zastanowienie się nad tym, do jakich celów będzie przeznaczona wiata. Można tutaj wyróżnić konstrukcję z kutej stali i giętych prętów lub konstrukcję stalową (na rynku dostępne są gotowe zestawy modułowe, które wystarczy połączyć by postawić wiatę). Należy pamiętać, że każdy element należy ochronić przed korozją, a więc wszystko oczyścić, odtłuścić i pomalować dobrze kryjącą farbą.

Wiaty mogą być także murowane. Wymagają większych nakładów finansowych niż pozostałe opcje. Konstrukcja może być wykonana ze słupów z cegły licowej lub kamienia. Wykorzystać można także cegły. Rodzajem dachu w tym typie wiat to spadzisty kryty dachówką.

Wiaty ze względu na swoją konstrukcję mogą być:

  • Wolnostojące – zapewniają swobodę wykorzystania, montuje się je w dowolnym miejscu za pomocą zakotwiczenia w gruncie. Przykładami takich wiat są wiaty garażowe, wypoczynkowe, małe drewutnie do ogrodu czy wiaty z daszkiem na drewno opałowe. Są one łatwe w montażu i możliwe do przenoszenia.
  • Przyścienne – przylega do budynku, służy, np. do zadaszenia tarasu; mocowane do elewacji budynku, stabilne i bezpieczne.

Można zastanowić się nad tym, która wiata jest lepsza: drewniana czy metalowa? To wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Drewniane drewutnie mają swój wyjątkowy design, dla miłośników roślin - można je dodatkowo ozdobić pnącymi kwiatami. Te wykonane ze stali dobrze się prezentują w każdej zabudowie, są solidne i bardziej wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego jaki materiał wybierzemy, niezbędne jest zabezpieczenie konstrukcji przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. W naszej ofercie znajdziesz drewutnie takie jak drewutnia 2m, drewutnia 5m już zaimpregnowane, co znacząco wydłuża ich żywotność gwarantując długie lata używania! 

 

Konserwacja i pielęgnacja drewutni

Ważnym elementem każdej konstrukcji jest zabezpieczenie jej wszystkich elementów przed warunkami atmosferycznymi, szkodnikami czy innych niebezpieczeństw.

Drewno trzeba zaimpregnować, by cieszyć się wiatą przez wiele lat. Ten proces zabezpiecza przed wilgocią (zapobiega pęcznieniu czy pękaniu drewna), pleśnią (zapobieganie rozwijania grzybów i glonów na powierzchni drewna), szkodnikami (impregnat posiada składniki odstraszające szkodniki), promieniowaniem UV (zapobieganie blaknięciu, przebarwieniom) i chroni przed zabrudzeniami. Kolor impregnatu warto dobrać do pozostałych elementów będących na działce. Impregnacja przedłuża trwałość, jednak trzeba pamiętać by powtarzać ten proces regularnie i zabezpieczać drewno.

 

FAQ – często zadawane pytania

Czy wiata może mieć ściany?

Przyjmuje się, że wiata to zadaszenie, które może mieć maksymalnie trzy ściany. Ściany te powinny być kratowane z racji tego, by drewno miało swobodną wentylację i cyrkulację powietrza.

 

Ile od granicy można postawić wiatę?

Drewutnia musi być oddalona o 4m od materiałów palnych i granicy działki.

Wiata pełniąca funkcję postojową należy oddalić 7m od okien budynku i 3m od granicy działki.

 

Czy wiata wymaga zgłoszenia?

Nie. Nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Zgodnie z ustawą zgłoszenia nie wymaga budowa „wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 działki”.

 

Czy wiata jest budynkiem?

Wiata jest zaliczana do obiektów budowlanych, ale nie jest uznana za budynek.

Share this content

close

Lista życzeń