Drzwi drewniane czy z płyty MDF. Wady i zalety

Drzwi drewniane czy z płyty MDF. Wady i zalety

Published : 08. listopada 2020 r.

Zastanawiasz się nad zakupem skrzydła do swojego domu i nie wiesz, jakie drzwi zewnętrzne wybrać? Dziś pod lupę bierzemy płytę MDF i drewno, sprawdzając ich wady i zalety.

Drzwi MDF czy drewniane – zalety materiałów

Zastanawiając się, jakie drzwi wewnętrzne do domu zamówić, masz do wyboru kilka materiałów. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się modele drewniane i z płyty MDF. Czas sprawdzić ich zalety. Zaczynamy od drzwi z drewna – wewnętrzne skrzydła z naturalnego surowca mogą przyjmować różnorodne odsłony. Jednak nie tylko ich wygląd, ale także parametry sprawiają, że są chętnie wybierane przez klientów. Ekologiczne modele mogą pochwalić się także niską rozszerzalnością cieplną i doskonałymi wartościami izolacyjnymi. Dzięki temu bez problemu radzą sobie z utrzymaniem ciepła i chłodu. Dodatkowo drzwi z drewna litego wewnętrzne są także bardzo wytrzymałe i solidne.

Znasz już zalety, którymi mogą pochwalić się drzwi drewniane. Czy płyta MDF im dorównuje? Medium Density Fibreboard ma średnią gęstość, która jest większa niż w przypadku ich ekologicznego i naturalnego odpowiednika. Dodatkowo zapewnia dobrą izolację akustyczną, czyli bez problemu radzi sobie z wyciszeniem dźwięków z zewnątrz. Zastanawiając się, czy wybrać drzwi MDF, czy drewniane, warto również pamiętać, że te pierwsze są twarde, odporne na wypaczenia i łatwe w obróbce, a do tego o wiele tańsze.

Wady drzwi drewnianych i z płyty MDF

Jak to jest z wadami – czy drzwi drewniane, czy może z płyty MDF mają ich więcej? Opinie są na ten temat podzielone. Skrzydła wykonane z naturalnego materiału, które są dodatkowo olejowane, muszą być regularnie konserwowane. W przypadku modeli pomalowanych farbą nie musisz się o to martwić. Do minusów można zaliczyć także trudności w transporcie – musi przebiegać on ze szczególną ostrożnością ze względu na możliwość uszkodzenia drzwi podczas przewozu. Z kolei do wad płyty MDF można zaliczyć brak charakterystycznego i surowego wyglądu, który doda przestrzeni klimatu, oraz o wiele mniejszą odporność na wilgoć. Po kontakcie skrzydła z wodą spuchnie także okleina, która już nigdy nie wróci do swojej pierwotnej formy. W zależności od wybranego modelu może być on także bardziej podatny na powstawanie zarysowań. Warto pamiętać, że w domach i mieszkaniach, w których są zwierzęta, całkowicie odradza się drzwi z płyty MDF, ponieważ po podrapaniu ich pazurami nie da się ich naprawić. W przypadku drewna jest inaczej – można je wyszpachlować, a następnie pomalować, aby skrzydło wyglądało jak nowe.

Drzwi MDF czy drewniane – podsumowanie

Jak widzisz – to, jakie drzwi wewnętrzne wybrać, czy drewniane, czy z płyty MDF, nie jest wcale łatwą decyzją. I jeden, i drugi materiał ma swoje wady oraz zalety, jednak nasz zespół zgodnie stwierdza, że strzałem w dziesiątkę będzie jednak skrzydło z naturalnego i ekologicznego materiału. Drzwi z drewna wewnętrzne zapewnią Ci doskonałą izolację termiczną i akustyczną, nadadzą przestrzeni charakteru oraz będą inwestycją na lata, która z każdym rokiem będzie prezentować się coraz lepiej. Po odpowiednim zabezpieczeniu skrzydła nie musisz się martwić o uszkodzenia pod wpływem wilgoci. Wielu klientów kieruje do nas pytanie „jakie drzwi wewnętrzne polecacie". Odpowiedź jest prosta – te dostępne w naszym sklepie internetowym!

Share this content

close

Lista życzeń