Drzwi przesuwno-naścienne. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Drzwi przesuwno-naścienne. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Published : 29. października 2020 r.

Czym są drzwi przesuwne i czy mają jakieś wady? Sprawdzamy, jak są zbudowane skrzydła naścienne oraz jakie są plusy i minusy instalacji ich w domowym wnętrzu.

Czym są drzwi przesuwne i jak są zbudowane?

Drzwi przesuwne, jak sama nazwa wskazuje, to skrzydła, które nie otwierają się w tradycyjny sposób, a zamiast tego przesuwają się po ścianie. Funkcjonalne i cieszące się coraz większą popularnością rozwiązanie to przede wszystkim doskonały sposób na oszczędność przestrzeni użytkowej w małych pomieszczeniach. Na rynku znajdziesz modele jedno- i dwuskrzydłowe, które nie mają progu czy zamka.

Drzwi przesuwne mogą być montowane do sufitu lub bezpośrednio do ściany. Możesz zdecydować się zarówno na model naścienny, jak i chowany w kasecie. W pierwszym przypadku prowadnice są umieszczane w widocznym miejscu, a dołączone do zestawu wózki umożliwiają otwieranie i zamykanie skrzydła. Z kolei druga propozycja pozwala zachować estetykę przestrzeni, jednak konieczne jest przygotowanie kasety, czyli specjalnego otworu.

Drzwi przesuwne – zalety i wady

Zanim sprawdzimy, czy drzwi przesuwne mają jakieś wady, warto najpierw poznać ich zalety. Największa z nich to oszczędność cennej przestrzeni użytkowej i ergonomiczność. W przeciwieństwie do klasycznych skrzydeł potrzebują jedynie odrobiny wolnej ściany, nie zajmując ani centymetra kwadratowego w pomieszczeniu. Dodatkowo są bardzo lekkie oraz mogą być one wybierane do praktycznie każdego wnętrza – w małych zapewnią możliwość maksymalnego zagospodarowania przestrzeni, a w większych dodatkowo optycznie je powiększą. Dodatkowo drzwi przesuwne, które są na przykład montowane do sufitu, nie mają progu, dzięki czemu sprawdzą się w domach osób niepełnosprawnych, oraz mogą być opcjonalnie wzbogacone o funkcję cichego domyku bardzo cicho się zamykają. Równie bezgłośne jest zamykanie systemów przesuwnych naściennych z serii Loft, które nie mają zawiasów, felcu i zamka. Modele z tej linii mogą być także dowolnie lakierowane lub malowane.

Czy w takim razie drzwi przesuwne mają wady? Do minusów posiadania skrzydła naściennego jest ograniczenie jej ustawności. Nie możesz przysunąć do niej mebli – zamiast tego szafy czy komody muszą być ustawione w odpowiedniej odległości, aby zmieściło się tam skrzydło. Co więcej, wiele osób zastanawia się, czy drzwi przesuwne są szczelne. Naścienne rozwiązania niestety nie mogą pochwalić się taką izolacją termiczną i akustyczną, co ich standardowe odpowiedniki. Niektórym osobom może przeszkadzać także widoczna listwa.

Ile kosztują i gdzie można kupić drzwi przesuwne?

Ile kosztują drzwi przesuwne wewnętrzne? Wszystko zależy od modelu, na którego zakup się zdecydujesz, jednak cena skrzydła naściennego wynosi zazwyczaj kilkaset złotych. Oczywiście, w naszym sklepie internetowym możesz wybrać płatność ratalną, dzięki której zafundujesz sobie nowe skrzydło bez nadwyrężania domowego budżetu. Odpowiedź na pytanie, gdzie można kupić drzwi przesuwne, jest prosta – w 4iQ Group Sp. z o.o. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Share this content

close

Lista życzeń