Jak sobie poradzić ze skrzypiącymi drzwiami lub zawiasami?

Jak sobie poradzić ze skrzypiącymi drzwiami lub zawiasami?

Published : 08. listopada 2020 r.

Nieprzyjemny dźwięk podczas otwierania i zamykania drzwi może oznaczać tylko jedno – czas sięgnąć po profesjonalne preparaty, aby zniwelować skutki intensywnej codziennej eksploatacji. Czym smarować zawiasy w drzwiach wewnętrznych? Podpowiadamy!

Dlaczego drzwi skrzypią?

Zanim podpowiemy Ci, czym nasmarować skrzypiące drzwi, warto najpierw sprawdzić, skąd biorą się te nieprzyjemne dla ucha dźwięki. Choć wielu klientów uważa, że problem leży po stronie jakości i wykonania skrzydła, to prawda jest zupełnie inna. Najczęściej drzwi skrzypią po prostu przed intensywną eksploatację. W końcu każdego dnia je otwierasz i zamykasz, i to czasami nawet kilkadziesiąt razy na dobę! Nic więc dziwnego, że po pewnym czasie zawiasy przestają pracować tak, jak powinny, a zastosowany w trakcie produkcji smar traci swoje właściwości. Dodatkowo za nadmierne tarcie, przez które drzwi skrzypią, odpowiedzialne są zanieczyszczenia, w szczególności kurz i wilgoć.

Czym smarować zawiasy drzwi i jak pozbyć się skrzypienia skrzydła?

Czym w takim razie smarować zawiasy drzwi, aby zlikwidować nieprzyjemne efekty akustyczne? Jeśli jest akurat weekend i wszystkie sklepy w pobliżu są zamknięte, to mamy dla Ciebie sposób, który sprawdzi się doskonale doraźnie. Masz go w swojej kuchni. Mowa, oczywiście, o oleju słonecznikowym, który na krótki czas zapewni zawiasom płynną pracę i zlikwiduje tarcie, które powoduje, że drzwi skrzypią.

Możesz także zdecydować się na długofalowe rozwiązanie, jednak w tym przypadku konieczna jest wizyta w pobliskim markecie budowlanym. Jaki smar do zawiasów wybrać? Postaw przede wszystkim na znane WD-40, wazelinę lub specjalistyczne smary w postaci np. oleju silikonowego. Najlepiej sprawdzą się środki, które charakteryzują się doskonałymi właściwościami penetrującymi. Dzięki nim bez problemu dostaną się w każdą szczelinę w zawiasach. Dodatkowo ułatwisz sobie aplikację smaru, która odbywa się za pomocą cienkiej rurki.

Jak nasmarować zawiasy?

Wiesz już, czym najlepiej smarować drzwi w domu. Jak w takim razie nasmarować odpowiednio zawiasy? Zacznij przede wszystkim od zdjęcia skrzydła. Gdy już to zrobisz, starannie oczyść zarówno część męską, jak i żeńską z opiłków metalu. Kolejnym krokiem jest naniesienie smaru lub oleju na czop w taki sposób, aby preparat powoli i delikatnie spływał po czopie części męskiej ościeżnicy. Na zakończenie załóż skrzydło, a następnie zamknij je i otwórz kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt razy, aby upewnić się, że środek został prawidłowo rozprowadzony. Jeśli nałożyłeś zbyt dużo oleju lub smaru, to nie musisz się martwić – wystarczy wytrzeć nadmiar szmatką lub ręcznikiem papierowym i gotowe! Aby uniknąć ewentualnego uszkodzenia podłogi w trakcie konserwacji zawiasów, warto ją zabezpieczyć, na przykład kładąc na ziemi stary ręcznik.

Share this content

close

Lista życzeń