Prawidłowa regulacja drzwi – poradnik

Prawidłowa regulacja drzwi – poradnik

Published : 08. listopada 2020 r.

Zauważyłeś, że w skrzydle pojawiły się szczeliny? A może za bardzo opada i skrzypi, uszkadzając tym samym podłogę? Sprawdź, jak regulować drzwi bez pomocy fachowca!

Kiedy drzwi wymagają regulacji?

Jak rozpoznać, że regulacja zamykania drzwi jest konieczna? Dość oczywistym sygnałem jest pojawienie się różnego rodzaju szczelin, które oznaczają, że skrzydło po prostu się nie domyka. W efekcie narażasz siebie i pozostałych domowników nie tylko na wzrost strat ciepła, ale także ryzykujesz uszkodzeniem wewnętrznego modelu czy samej podłogi. Dodatkowo przez nieszczelne i niedomykające się skrzydła hałasy z innych pomieszczeń są głośniejsze, a zapachy dochodzące z kuchni doskonale wyczuwalne. Podobnie jest w przypadku, gdy masz problem z ich zamknięciem. Wbrew pozorom nie musisz od razu dzwonić do stolarza czy wymieniać drzwi – regulacja powinna w zupełności wystarczyć.

Regulowanie skrzypiących drzwi

Masz problem ze skrzypiącym skrzydłem? Jeśli nasmarowałeś już zawiasy, jednak efekty akustyczne nie ustały, to dobrym pomysłem jest wyregulowanie drzwi. Sprawdź, czy są odpowiednio wypoziomowane, korzystając z poziomicy, którą z pewnością masz pod ręką. Wystarczy położyć przyrząd przy przyldze i odczytać uzyskany wynik. Jeśli skrzydło jest opuszczone, to z pewnością zauważysz to na narzędziu. W takiej sytuacji możesz albo wkręcić zawiasy, albo wykorzystać podkładki.

Regulacja nowych drzwi wewnętrznych na zawiasach

Jak w takim razie powinna wyglądać prawidłowa regulacja drzwi wewnętrznych na zawiasach? W nowych modelach należy najpierw sprawdzić, czy zostały w ogóle odpowiednio zamontowane. W niektórych przypadkach konieczny będzie demontaż i ponowna instalacja, która powinna zlikwidować wszelkie problemy ze szczelinami czy opadaniem skrzydła.

Do regulacji drzwi wewnętrznych z zawiasami regulowanymi w ościeżnicach regulowanych są potrzebne podstawowe narzędzia – poziomica, miarka oraz klucze imbusowe, które producenci zazwyczaj dołączają do sprzedawanych przez siebie skrzydeł. Możesz wyregulować je w poziomie albo w pionie, dostosowując położenie wkrętów regulujących. W pierwszym przypadku możesz zniwelować problem ze złym przyleganiem drzwi do ramy, a w drugim opadanie czy zbyt duże uniesienie skrzydła.

W przypadku drzwi wewnętrznych z ościeżnicami stałymi regulacja odbywa się przede wszystkim poprzez wkręcanie i wykręcanie zawiasów. Można zrobić to na dwa sposoby:

  • wkręcanie lub wykręcanie zawiasów w skrzydle, jeśli skrzydło nie trzyma poziomu,
  • wkręcanie lub wykręcanie zawiasów w ościeżnicy, jeśli skrzydło do niej nie przylega.

Powyższe wskazówki sprawdzą się także w przypadku drzwi zawieszonych na ościeżnicach regulowanych.

Możesz również wyregulować drzwi wewnętrzne poprzez dopasowanie docisku do ościeżnicy. Jakiekolwiek szczeliny między skrzydłem a uszczelkami to często przyczyna nadmiernego hałasu czy zapachu przedostającego się do zamkniętego pomieszczenia.

Share this content

close

Lista życzeń