Jak ustalić optymalny wymiar drzwi wewnętrznych?

Jak ustalić optymalny wymiar drzwi wewnętrznych?

Published : 08. listopada 2020 r.

Jeśli jesteś w trakcie remontu mieszkania lub właśnie budujesz własny dom, to z pewnością zastanawiasz się, jakie wymiary otworu na drzwi i samego skrzydła będą najlepszym pomysłem. Mamy dla Ciebie mnóstwo cennych i przydatnych wskazówek!

Jakie są standardowe wymiary drzwi wewnętrznych?

Jakie są standardowe wymiary drzwi wewnętrznych? W przypadku klasycznych skrzydeł pojedynczych, które montuje się w pokojach czy łazienkach, bierze się pod uwagę nie tylko ich szerokość i wysokość, ale także szerokość samej ościeżnicy. Zacznijmy od pierwszego parametru, który zazwyczaj wynosi 60, 70, 80, 90 lub 100 cm. Oczywiście, można zafundować sobie szersze drzwi, jednak tego typu modele wykonuje się już na specjalne zamówienie.

A jaka jest standardowa wysokość drzwi wewnętrznych, a dokładniej samego skrzydła? Odpowiedź brzmi: od 202,5 do 203 cm. W zależności od indywidualnych potrzeb klienta i specyfikacji przestrzeni można zdecydować się na zamówienie zarówno niższego, jak i wyższego modelu. Równie ważna jest szerokość ościeżnicy, której wymiary są uzależnione od wybranego rodzaju. Przykładowo, elementy regulowane mogą być dopasowywane do ścian o różnych grubościach (w 4iQ jest to przedział od 60 do 390 mm).

Jaki otwór pod drzwi?

Na odpowiednich wymiarach drzwiach pokojowych czy łazienkowych Twoje zadanie się nie kończy! Jaki powinien być otwór pod drzwi? Jak się okazuje, wcale nie taki sam, jak rozmiar zamówionego skrzydła. Przyjęło się, że do szerokości należy dodać około 8 cm. Warto jednak pamiętać, że ościeżnice regulowane wymagają mniejszych otworów ze względu na grubość belki. W ich przypadku wynosi ona 25 mm, podczas gdy w ościeżnicach stałych jest to 40 mm. Z kolei wysokość otworu to około 206 cm (ościeżnica regulowana) lub 207,5 cm (ościeżnica stała).

Wymiary drzwi pokojowych i łazienkowych

Zacznijmy od drzwi łazienkowych i ich wymiarów. W pomieszczeniach, w których na co dzień skrzydło ma kontakt z wilgocią czy parą wodną, najlepszym wyborem są modele o szerokości wynoszącej przynajmniej 80 cm. Podobnie jest w przypadku kuchni czy pralni. Z kolei optymalne wymiary do drzwi pokojowych, czyli np. w salonie czy sypialni, masz większą dowolność. Możesz dopasować je do swoich potrzeb i przestrzeni. Najczęściej klienci decydują się na instalację skrzydeł o szerokości 70, 80 lub 90. W pomieszczeniach, które nie są tak często użytkowane, czyli np. w spiżarni czy schowku, bez obaw można zamontować drzwi w rozmiarze 60.

Share this content

close

Lista życzeń