Jak prawidłowo zamontować drzwi wewnętrzne ?

Jak prawidłowo zamontować drzwi wewnętrzne ?

Published : 14. października 2020 r.

Planujesz samodzielną instalację zamówionego skrzydła i nie wiesz, jak zamontować drzwi wewnętrzne? Przychodzimy z pomocą! Sprawdź, o czym należy pamiętać, aby proces przebiegł sprawnie i bezproblemowo.

Od czego zacząć montaż drzwi wewnętrznych?

Zanim podpowiemy Ci, jak zamontować drzwi wewnętrzne z ościeżnicą stałą i regulowaną, warto najpierw przyjrzeć się bliżej jednemu z najważniejszych kroków w całym procesie. Mowa oczywiście o wykonaniu pomiarów przygotowanej wnęki. Sprawdzenie jej szerokości i wysokości to podstawa podczas zakupu skrzydła do Twojego domu i mieszkania. Dzięki temu masz pewność, że wybierzesz model idealnie dopasowany do specyfiki przestrzennej i taki, który bez problemu zmieści się w otworze w ścianie.

Kolejnym krokiem jest wybór skrzydła. Wbrew pozorom to, na jaki model się zdecydujesz, ma ogromny wpływ na przebieg montażu drzwi wewnętrznych. Oprócz wyglądu i wymiarów należy także zwrócić uwagę na dopasowaną do nich ościeżnicy. Możesz zdecydować się na jednej z jej dwóch rodzajów – stałą lub regulowaną. Ta pierwsza będzie znakomitym dodatkiem do małych przestrzeni i wnęk, podczas gdy drugi typ, który może pochwalić się łatwiejszą instalacją, będą dobrym wyborem do pomieszczeń, w których można zastosować opaski i listwy wykończeniowe.

Przed rozpoczęciem montażu drzwi wewnętrznych z ościeżnicą regulowaną lub stałą zapoznaj się z instrukcją producenta. Marki zawsze dołączają do swoich produktów szczegółowe wytyczne, w których dzielą się wskazówkami na temat prawidłowej instalacji. Niezbędne jest także przygotowanie potrzebnych narzędzi – poziomicy, wkrętarki, lister, pianki i kleju montażowego czy kołków rozporowych.

Montaż ościeżnicy i drzwi wewnętrznych

Czas przystąpić do właściwej instalacji. Instrukcja montażu drzwi wewnętrznych zawsze rozpoczyna się od umiejscowienia ościeżnicy, którą najczęściej należy samodzielnie złożyć. Po wyschnięciu kleju włóż ją do otworu, ustabilizuj ją i skorzystaj z poziomicy, aby sprawdzić, czy została umiejscowiona równo i prosto. Kolejnym krokiem jest rozparcie ościeżnicy przy pomocy drewnianych listew, zastosowanie pianki uszczelniającej i silikonu (na dole). Po 24 godzinach nadejdzie wreszcie czas na montaż drzwi wewnętrznych.

Jak montować drzwi wewnętrzne? Tak naprawdę ten etap jest całkowicie bezproblemowy, ponieważ najtrudniejsze, czyli instalację ościeżnicy, masz już za sobą. Wystarczy, że umieścisz skrzydło na zawiasach znajdujących się na wcześniej włożonej do otworu konstrukcji i gotowe! 

Share this content

close

Lista życzeń