Jaką wentylacje drzwi łazienkowych wybrać? Otwory czy podcięcie?

Jaką wentylacje drzwi łazienkowych wybrać? Otwory czy podcięcie?

Published : 14. października 2020 r.

Czy wiesz, że otwory wentylacyjne w drzwiach łazienkowych są regulowane przez przepisy polskiego prawa? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze – wspomniane otwory czy podcięcie? Sprawdzamy!

Prawo a wentylacja drzwi łazienkowych

Zacznijmy od sprawdzenia, co o otworach wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych mówią przepisy. Zgodnie z prawem budowlanym muszą one umożliwiać swobodny przepływ powietrza pomiędzy wnętrzem pomieszczenia sanitarnego a pozostałą przestrzenią w domu lub mieszkaniu. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. można znaleźć także wzmiankę o miejscu umieszczenia otworów w drzwiach łazienkowych. Muszą znajdować się one w dolnej części skrzydła, a ich sumaryczny przekrój nie może być mniejszy niż 0,022 m2. Oszacowano, że to właśnie taki wymiar ma zapewnić nie tylko bezproblemowy przepływ powietrza, ale także wesprzeć prawidłowe i bezpieczne działanie urządzeń gazowych zainstalowanych w pomieszczeniu sanitarnym.

Otwór w drzwiach łazienkowych

Otwór w drzwiach, czyli tunel, jest ceniony przez klientów przede wszystkim za swój dyskretny i estetyczny wygląd. Na dole skrzydła w pomieszczeniu sanitarnym umieszcza się tak zwane tuleje, które tworzą rząd w jednej linii. Ile tulei wentylacyjnych znajduje się standardowo w drzwiach? Zazwyczaj w modelach przeznaczonych do łazienek można znaleźć 3 lub 5 otworów.

Podcięcie wentylacyjne w drzwiach łazienkowych

Zastanawiając się, jaka wentylacja w drzwiach łazienkowych będzie strzałem w dziesiątkę, masz do wyboru także podcięcia. W przeciwieństwie do opisanych powyżej otworów tego typu rozwiązanie nie ma żadnych tuneli – zastąpiono je szczeliną wentylacyjną w drzwiach, której wysokość wynosi przynajmniej 2,5 cm. Miejsce między krawędzią dolną skrzydła a podłogą zapewnia bezproblemowy przepływ powietrza, pozwalając jednocześnie zachować estetykę wnętrza.

Zamiast otworu i podcięcia wentylacyjnego w drzwiach łazienkowych możesz także zdecydować się na kratkę. Jej powierzchnia nie może być mniejsza niż 0,022 m2. Warto jednak pamiętać, że ten sposób wentylacji drzwi w łazience jest najmniej estetyczny i nie cieszy się taką popularnością, co otwory i podcięcia.

Który sposób wentylacji łazienki wybrać?

Które z rozwiązań zapewni odpowiednią wentylację? Tak naprawdę każde z nich, o ile jest zgodne z obowiązującym prawem budowlanym, będzie dobrym wyborem. Wszystko zależy od estetyki przestrzeni i Twoich indywidualnych preferencji. Polecamy przede wszystkim podcięcie lub tuleje, dzięki którym skrzydła będą prezentować się stylowo i będą pasować zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych przestrzeni.

Share this content

close

Lista życzeń