Konserwacja zamków i wkładek, aby służyły jak najdłużej

Konserwacja zamków i wkładek, aby służyły jak najdłużej

Published : 29. października 2020 r.

Zakup dobrych jakościowo drzwi wewnętrznych to często wydatek rzędu kilkuset złotych. Z pewnością chcesz, aby skrzydło posłużyło Ci jak najdłużej. Właśnie dlatego tak ważna jest konserwacje i regularne smarowanie wkładki zamka. Sprawdź, jak to zrobić!

Jak rozpoznać, że należy nasmarować zamek lub wkładkę?

Sygnałów, które świadczą o tym, że już czas na smarowanie zamków lub wkładek, jest wiele. Pierwszym i najpopularniejszym z nich są problemy z otwieraniem i zamykaniem systemu. Jeśli stawia on opór lub zacina się w momencie, gdy wkładasz do środka klucz, to znak, że należy zadbać o prawidłową konserwację elementu. Nie zawsze oznacza to sięganie po specjalistyczny smar – czasami wystarczy jedynie wyczyścić szczelinę, w której dość często gromadzą się różnorodne zabrudzenia. Warto także sprawdzić, czy zamek nie uległ uszkodzeniu.

Czym smarować wkładki zamków? Kilka słów o wyborze odpowiedniego preparatu

Smarowanie zamka w drzwiach powinno zawsze odbywać się przy pomocy sprawdzonych i dobrych jakościowo preparatów. Sięgnięcie po środek z podejrzanego źródła lub nieprzystosowany do pracy z tego typu elementami może zakończyć się całkowitym uszkodzeniem mechanizmu i koniecznością jego wymiany. Na rynku znajdziesz naprawdę bogaty asortyment produktów przeznaczonych do smarowania wkładki zamka. W trakcie zakupów zwróć uwagę na skład interesującego Cię preparatu i upewnij się, że ma odpowiednie zastosowanie. Najlepiej, aby środek zawierał między innymi olej penetrujący, substancje pielęgnujące i przeciwkorozyjne oraz smar. Sprawdź również, czy produkt może być stosowany np. w drzwiach drewnianych. Dzięki temu unikniesz uszkodzenia skrzydła podczas konserwacji.

Jak smarować zamek w drzwiach?

Wiesz już, czym smarować wkładki zamków. Czas sprawdzić, jak wykonać konserwację elementów drzwi w taki sposób, aby uzyskać oczekiwany efekt. Najlepszym pomysłem jest kierowanie się instrukcjami producenta zakupionego preparatu, które znajdziesz na jego opakowaniu. Często dołącza się do nich specjalne aplikatory, dzięki którym nie musisz rozkręcać mechanizmu czy wyjmować wkładki. Z ich pomocą można swobodnie dozować odpowiednią ilość środka poprzez dziurkę do klucza. Pamiętaj, aby użyć go po aplikacji produktu do smarowania zamków i przekręcić przynajmniej kilka razy. Dzięki temu preparat będzie rozprowadzony równomiernie. W przypadku skrzypiącej klamki w drzwiach wewnętrznych użyj smaru w miejscu złączenia rozety z pochwytem.

Share this content

close

Lista życzeń