Którą ościeżnicę wybrać? Stała czy regulowana?

Którą ościeżnicę wybrać? Stała czy regulowana?

Published : 08. listopada 2020 r.

Jesteś w trakcie remontu lub urządzania całkowicie od zera swojego nowego mieszkania czy domu? Zastanawiasz się, jaka ościeżnica będzie najlepsze – stała czy regulowana? Znamy odpowiedź!

Ościeżnica regulowana

Szukając podstawowych elementów do swoich drzwi wewnętrznych, natrafisz na ich dwa rodzaje. Co to jest ościeżnica regulowana? Jak sama nazwa wskazuje, ten typ pozwala na dopasowywanie jego szerokości, oczywiście w ustalonym przez producenta przedziale. To właśnie jedna z największych zalet, dzięki którym uniwersalne modele z tej kategorii cieszą się dość dużą popularnością wśród klientów.

Ościeżnice regulowane są łatwe w montażu, nie wymagają instalacji dodatkowych listew maskujących, a tym samym zapewniają naprawdę estetyczny efekt. Dodatkowo są dostępne w różnorodnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością dopasujesz ich wygląd do stylu, w którym zaaranżowałeś swoje wnętrza. Z powodzeniem sprawdzą się zarówno w starym, jak i nowym budownictwie, a do tego wymagają przygotowania mniejszego otworu montażowego niż ich stałe odpowiedniki, dzięki czemu nie trzeba go dokuwać i powiększać. Z pomocą ościeżnic regulowanych można również zniwelować krzywizny na ścianie. Ich zakres regulacji wynosi:

  • 15 mm na grubości muru w przypadku ościeżnic bezsęcznych,
  • aż 20 mm na grubości muru dla ościeżnic sęcznych.

Dzięki temu, że ościeżnica regulowana obejmuje cały mur, ryzyko uszkodzenia czy porysowania ściany, na przykład w trakcie odkurzania, jest ograniczone do minimum, czego nie można powiedzieć o elementach stałych.

Czy ościeżnice regulowane mają jakieś wady? Są nimi ograniczenia montażowe. Modele z tej kategorii nie sprawdzą się w otworach drzwiowych umiejscowionych od razu przy ścianie oraz w małych i ciasnych wnętrzach. Niektórzy klienci za minus uznają także cenę, która jest wyższa niż w przypadku ościeżnicy stałej. Jednak patrząc na łączne koszty, na które składa się nie tylko sam zakup konstrukcji, ale także ewentualne czynności przed montażowe, bardzo często okazuje się, że ościeżnica regulowana wychodzi taniej niż ta stała.

Ościeżnica stała

Jakie ościeżnice możesz jeszcze wybrać? Stałe! W przeciwieństwie do swoich regulowanych odpowiedników tego typu produkty mają już z góry określoną szerokość, której nie można zmieniać. Zazwyczaj jest ona dopasowana do standardowych wymiarów otworów drzwiowych. Ze względu na brak możliwości regulacji ościeżnice stałe wymagają instalacji dodatkowych listew ozdobnych, aby móc zachować estetykę pomieszczenia.

Zastanawiając się, czy lepszym wyborem będzie ościeżnica regulowana, czy stała, warto pamiętać, że ta druga jest tańsza w zakupie. Można jednak zainstalować ją wyłącznie w przypadku idealnie równych murów, pamiętając o tym, że będzie po prostu masywniejsza i trzeba będzie dodatkowo wykorzystać listwy maskujące. Konieczność połączenia ze sobą wszystkich elementów, a następnie wykończenie ich w taki sposób, aby całość prezentowała się estetycznie, nie tylko zajmuje więcej czasu, ale czasami może także kosztować więcej pieniędzy.

Jeśli nie wiesz, jaka ościeżnica jest odpowiednia do drzwi wewnętrznych w małych i wąskich pomieszczeniach, to odpowiedź jest prosta – stała. W przeciwieństwie do swojego regulowanego odpowiednika ten typ modelu doskonale sprawdzi się nawet w przypadku najbardziej ograniczonych przestrzeni użytkowych oraz na styku ścian prostopadłych.

Czym się różni ościeżnica regulowana od stałej?

Czym się różni ościeżnica regulowana od stałej? Podsumowując:

  • ceną – ościeżnice regulowane są droższe od stałych,
  • możliwościami montażu – ościeżnice stałe sprawdzą się praktycznie w każdych wnętrzach, podczas gdy ich regulowane odpowiedniki nie mogą być instalowane w małych pomieszczeniach lub w otworach przy ścianie,
  • regulacją – w przypadku ościeżnicy stałej nie ma możliwości zmiany jej szerokości,
  • łatwość montażu – ościeżnice regulowane są łatwiejsze w montażu niż ich stałe odpowiedniki, a do tego nie wymagają instalacji dodatkowych listew ozdobnych i obrabiania ściany. Przykładowo, jeśli ma ona 12 cm, a ościeżnica 9, to konieczne jest zastosowanie kątowników aluminiowych czy metalowych, szpachlowanie i malowanie.

Share this content

close

Lista życzeń