Rodzaje wkładek do drzwi. Która do jakiego pomieszczenia

Rodzaje wkładek do drzwi. Która do jakiego pomieszczenia

Published : 14. października 2020 r.

Planując zakup skrzydła do domu, warto zastanowić się, jaka wkładka do drzwi wewnętrznych będzie najlepszym pomysłem. Dziś pod lupę bierzemy odpowiednie typy akcesoriów do modelu pokojowego, kuchennego czy przeznaczonego do łazienki. 

Rodzaje wkładek do zamka drzwi

Zacznijmy od sprawdzenia, jakie są rodzaje wkładek do zamka drzwi. Pierwszy z nich to jednostronny, który jest dość tani. Zasady jego działania są proste – skrzydło może być otwierane wyłącznie z jednej strony. Warto jednak pamiętać, że w przypadku na przykład pożaru korzystanie z tego rodzaju modelu może okazać się dość problematyczne, dlatego odradza się wykorzystywanie go w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. O wiele lepszym wyborem będzie uniwersalna dwustronna wkładka do zamka drzwi, w której otwór na klucz jest umieszczony z obu stron. W efekcie można bez problemu otwierać i zamykać skrzydło zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz. Trzecim rodzajem są modele z gałką, które są podobne do modeli dwustronnych. Jedyna różnica polega na tym, że z jednej strony nie ma zamka – zamiast niego umieszcza się gałkę.

Wkładki do zamka drzwi można także podzielić na bębenkowe (jedno- i dwustronne oraz gałkowe), które wyróżniają się solidną konstrukcją i łatwością użytkowania. Tego typu modele mogą także pochwalić się dobrą ochroną przed ewentualnym zniszczeniem. Jeśli zależy Ci na większym bezpieczeństwie, to możesz także rozważyć zakup wkładki patentowej (jedno- lub dwustronnej). Jej instalacja jest jednak polecana w drzwiach zewnętrznych czy garażowych.

Jaka wkładka do drzwi pokojowych, kuchennych i łazienkowych?

Zastanawiając się, jaka wkładka do drzwi wewnętrznych będzie najlepsza, zdecydowanie warto wybrać modele bębenkowe. W łazience sprawdzi się rodzaj gałkowy, dzięki któremu domownicy będą mogli cieszyć się prywatnością bez konieczności szukania klucza. Z kolei w pozostałych pomieszczeniach w domu czy mieszkaniu, w tym na przykład w salonie, kuchni czy sypialni, strzałem w dziesiątkę będzie dwustronna wkładka do zamka drzwi. Jeśli w Twoich czterech kątach znajduje się bezpośrednie przejście do garażu, to warto rozważyć zakup modelu patentowego, dzięki któremu zabezpieczysz swoje wnętrza przed wizytą nieproszonych gości.

Share this content

close

Lista życzeń