Samodzielny montaż drzwi przesuwno-naściennych. Poradnik montażowy

Samodzielny montaż drzwi przesuwno-naściennych. Poradnik montażowy

Published : 08. listopada 2020 r.

Zastanawiasz się, jak zamontować samodzielnie drzwi przesuwne do pokoju? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces instalacji skrzydła naściennego. Zaczynamy!

Krok pierwszy – wybór drzwi i przygotowanie otworu

Każda instrukcja montaż drzwi przesuwnych rozpoczyna się do tego samego, czyli wyboru odpowiedniego skrzydła. Znalezienie wymarzonego modelu nie powinno sprawić najmniejszego problemu, ponieważ w naszym sklepie czeka na Ciebie wiele produktów zachwycających wysoką jakością, solidnością i estetyką. W trakcie zakupu zwróć przede wszystkim uwagę na rozmiar drzwi przesuwnych naściennych. Dzięki temu ich montaż będzie całkowicie bezproblemowy i wolny od kłopotliwych niespodzianek.

Gdy już wybierzesz idealny model, czas na przygotowanie otworu w ścianie. Najważniejszym krokiem jest zadbanie o to, aby usunąć wszelkie zabrudzenia i ewentualne nierówności. Dodatkowo konieczne jest również jego otynkowanie. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie ościeżnicy tunelowej, dzięki której nie będziesz musiał martwić się o odnawianie otworu – element zamaskuje wszelkie wady czy nierówności w ścianie.

Krok drugi – pomiary i instalacja prowadnicy

Kolejnym krokiem w montażu drzwi przesuwnych naściennych jest wykonanie dokładnych pomiarów skrzydła. Na podstawie uzyskanych wartości możesz określić np. wysokość, na której należy zainstalować prowadnicę. Standardowo do wymiaru drzwi dodaje się 1-2 cm. Upewnij się także, że dokładnie wyznaczyłeś miejsce instalacji wszystkich elementów montażowych. W tym celu warto sięgnąć po poziomicę i ołówek, a następnie zaznaczyć na ścianie miejsce, w którym zamocujesz prowadnicę.

Czas na instalację prowadnicy! W przypadku montażu drzwi wewnętrznych przesuwnych to właśnie od tego kroku zależy powodzenie całego procesu. Gdy wykonasz już dokładne pomiary i zaznaczysz miejsca, w których należy umieścić element, należy przystąpić do przygotowywania otworów montażowych, które najlepiej, aby były rozmieszczone co około 25 cm, oraz kołków montażowych. Pamiętaj, że prowadnica musi być szersza od samych drzwi! Tylko w ten sposób system przesuwny będzie komfortowy w użytkowaniu i funkcjonalny, a jego działanie wolne od jakichkolwiek problemów.

Krok trzeci – montaż drzwi przesuwnych dopasowanych do wymiarów otworu

Ostatni krok w instrukcji montażu drzwi przesuwnych jest instalacja samego skrzydła. Tak naprawdę to najprostszy etap, z którym z bez problemu poradzisz sobie samodzielnie. Do Twoich zadań należy zamocowanie wózków w górnej części wybranego modelu, a następnie nałożenie go na zamontowaną wcześniej prowadnicę. Na zakończenie należy zainstalować dołączony do zestawu ogranicznik otwarcia, systemu cichego domykania oraz dodatkowych akcesoriów, takich jak pochwyty, które mogą być albo wpuszczane w skrzydło, albo zewnętrzne.

Opcjonalnym krokiem jest montaż maskownicy drzwi przesuwnych, dzięki której w dyskretny i bardzo estetyczny sposób zakryjesz prowadnice.

Share this content

close

Lista życzeń