Wymiana uszczelek w drzwiach wewnętrznych. Zrób to sam

Wymiana uszczelek w drzwiach wewnętrznych. Zrób to sam

Published : 29. października 2020 r.

Wbrew pozorom wymiana uszczelek w drzwiach nie jest skomplikowana i nie wymaga wzywania fachowca. Jeśli chcesz zrobić to samodzielnie i oszczędzić trochę pieniędzy, to mamy dla Ciebie krótki poradnik, który przeprowadzi Cię krok po kroku przez montaż niezbędnych elementów każdego skrzydła.

Dlaczego uszczelki są tak ważne?

Izolacja akustyczna i termiczna drzwi to jedne z najważniejszych parametrów każdego skrzydła, i to zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. To właśnie od nich zależy, czy będą przepuszczać dźwięki oraz ciepło i zimno. Jak się okazuje, jeśli masz problem z nieprzyjemnymi zapachami z kuchni czy hałasem z przedpokoju, to być może czas zadbać o wymianę uszczelek w drzwiach. To właśnie one chronią wnętrza przed wymienionymi czynnikami i wieloma innymi.

Zacznij od usunięcia starej uszczelki i przygotowania

Pierwszym krokiem jest usunięcie starej, zniszczonej uszczelki. Tego typu elementy są wykonywane z miękkich i elastycznych tworzyw, dzięki czemu zazwyczaj wystarczy delikatnie pociągnąć, aby z łatwością je wyciągnąć. Możesz także podważyć jeden koniec nożykiem. Jeśli zauważysz, że w miejscu, w którym do tej pory znajdował się rozciągliwy element, są widoczne ślady tzw. przylepca, to nie zapomnij ich usunąć. W tym celu możesz sięgnąć np. po szpachelkę, która powinna bez problemu poradzić sobie z pozostałościami na drewnie.

Przed przystąpieniem do właściwego montażu uszczelki w drzwiach i ościeżnicy zadbaj również o prawidłowe przygotowanie podłoża. Ze względu na codzienne i bardzo intensywne użytkowanie stolarka jest szczególnie narażona na różnorodne zanieczyszczenia i zabrudzenia. Spróbuj je dokładnie wyczyścić, a później odtłuścić. Dzięki temu ułatwisz sobie wymianę uszczelek.

Wybierz wymiar uszczelki i przystąp do montażu

Szukając nowej uszczelki, z pewnością zauważysz, że praktycznie większość sklepów oferuje je w długich pękach. Niektóre markety proponują pomoc w przycinaniu elementów, jednak zazwyczaj musisz zrobić to samodzielnie. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z ostrego nożyka i docięcie elementów pod kątem ostrym, najlepiej 45 stopni. Pamiętaj, aby zrobić to w miejscu, w których się łączą!

Czas na właściwy montaż uszczelki w drzwiach. Ten etap jest zdecydowanie najprostszy i najszybszy, ponieważ wystarczy tylko odkleić osłonkę chroniącą warstwę kleju, a następnie przykleić elastyczne elementy w wyznaczonych miejscach, z których niedawno usunięto ich starsze odpowiedniki. Upewnij się, że dokładnie przylegają do stolarki i unikaj nadmiernego rozciągania uszczelek. Po zakończeniu wystarczy odczekać chwilę i możesz znowu używać swoich drzwi wewnętrznych, ciesząc się rewelacyjną izolacją akustyczną i termiczną.

Share this content

close

Lista życzeń