Domek ogrodowy dla dzieci – porady, wskazówki, zdjęcia

Domek ogrodowy dla dzieci – porady, wskazówki, zdjęcia

Published : 13. marca 2023 r.

Najpiękniejsze wspomnienia pozostaną w pamięci naszych dzieci na całe życie! Jako dzieci często marzyliśmy o wielu rzeczach, jednym z takich marzeń było zapewne zorganizowanie zabawy w domku na drzewie. Chociaż wmontowanie drewnianego domku na drzewo jest prawie niemożliwe z punktu zachowania maksymalnego bezpieczeństwa, to zmontowanie go na gruncie, korzystając z domków dla dzieci w konstrukcji modułowej jest bajecznie łatwe i spełni marzenie każdego dziecka.

W tym wpisie przeczytasz o tym jak wybrać odpowiedni domek dla dzieci, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Podzielimy się także radami jak konserwować i dbać o drewniany domek, lub plac zabaw, aby maksymalnie przedłużyć jego trwałość czy zachować jego piękno.

Spis treści:

·         Domek ogrodowy dla dzieci – drewniany czy plastikowy? Porównanie

·         Jaki domek dla dzieci wybrać? Kluczowe cechy

·         Rodzaje drewnianych domków dla dzieci – najpopularniejsze modele

·         Jak dbać o drewniany domek dla dzieci - malowanie, konserwacja, naprawa uszkodzeń

 

Domek ogrodowy dla dzieci – drewniany czy plastikowy? Porównanie

Kiedy myślimy o domkach dla dzieci, w naszej głowie najczęściej powstaje obraz drewnianego domku ogrodowego, wyposażonego w okna, prawdziwe drzwi. Takiego domku, który wiernie odwzorowuje np. pełnowymiarowe domki letniskowe albo nawet domy. Razem z takim obrazem w parze idzie również obraz najlepszej zabawy, która zostanie z naszymi dziećmi na zawsze. Drewniane domki dla dzieci są z nami od zawsze – w filmach, bajkach, kiedyś ogrodowe domki dla dzieci były dla nas trudno dostępne. Teraz możesz wybierać spośród kilkudziesięciu modeli, wybierając ten, który najlepiej wpisze się w Twój ogród.

Bezsprzecznie drewniany domek lepiej sprawdzi się jako ogrodowy domek do zabawy w porównaniu do modelu wykonanego z plastiku. To szczególnie ważne, gdy szukamy czegoś do skonstruowania centrum zabawy dla dzieci, czegoś co z łatwością wpisze się w estetykę otoczenia wokół domu. Drewniane domki ogrodowe od 4iQ możesz pozostawić bez malowania – w naturalnym wydaniu.

Co wyróżnia drewniany domek od takiego wykonanego z plastiku? Zobacz nasze porównanie w formie tabeli.

OGRODOWY DOMEK Z DREWNA

OGRODOWY DOMEK Z PLASTIKU

Możesz pomalować na wybrany kolor, lub zostawić w formie surowego, impregnowanego drewna

Nie możesz pomalować, ani przemalować fabrycznie nadanego koloru

Możesz przedłużyć trwałość domku dzięki odpowiedniej konserwacji

Nie możesz wpłynąć na trwałość materiału, jakim jest plastik

Nie wymaga osłaniania podczas deszczu, śniegu – przetrwa wiele sezonów

Domek szybko się niszczy, przez co, często po jednym sezonie nie jest zdatny do użycia

Wykonany z solidnego materiału jakim jest drewno iglaste

Plastik wymaga szczególnej ochrony – chowania przed silnym wiatrem, chowanie przed słońcem

Dostępny w najróżniejszych wymiarach – od małych domków ogrodowych po duże, rozbudowane konstrukcje tworzące duży plac zabaw

Plastikowe domki zwykle produkowane są w małych rozmiarach

Dla dzieci w różnym wieku (od 12 miesiąca życia do 14 lat)

Domki z plastiku są produkowane głównie dla małych dzieci, po krótkim czasie stają się bezużyteczne

Zapewni miejsce zabawy grupie dzieci, możesz wybrać spośród dużych, piętrowych modeli

Małe, plastikowe domki zwykle przeznaczone są dla max. 2 dzieci

 

Podsumowując - drewniany domek na podwórko jest bezpieczniejszy - jest mniej podatny na uszkodzenia i nie ma ostrych krawędzi, które mogą wywołać obrażenia. Drewno jest też trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia niż tworzywa sztuczne. Wiemy jak ważne jest dbanie o domek - drewniany domek jest łatwiejszy w utrzymaniu, ponieważ nie trzeba go myć specjalnymi środkami chemicznymi – wystarczy wilgotna szmatka. Ważnym aspektem jest także ekologia - drewniany domek jest bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ jest wykonany z naturalnych materiałów, co oznacza, że jest bardziej przyjazny dla środowiska niż plastik. Jak widać, jeśli szukasz trwałego produktu, który możesz dostosować do wyglądu swojego ogrodu, preferencji swojego dziecka, a także cenisz jakość – wybieraj spośród drewnianych domków dla dzieci.

Jaki domek dla dzieci wybrać? Kluczowe cechy

Stawiając wybór na drewniane domki dla dzieci musisz wiedzieć o kilku aspektach, na jakie należy zwrócić uwagę chcąc wybrać najlepszy domek dla swojej pociechy.

Minimalny wiek dziecka, dla którego został stworzony domek

Niektóre domki (domki na palach) przeznaczone są dla dzieci w wieku od 3 lat. Takie ograniczenie wiekowe jest zawarte w opisie produktu, pozwala na ocenę potencjalnego zagrożenia – dla przykładu, domki na palach nie nadają się dla dzieci w wieku poniżej 3 lat na ryzyko upadku z wysokości.

Powierzchnia zadaszona

Zwróć uwagę na ilość m2 jaką ma domek. Będziesz w stanie ocenić czy dany model sprosta oczekiwaniom Twoich dzieci. Domki ogrodowe dostępne w naszej ofercie są w różnych wymiarach, np. duży, piętrowy Domek Maria ma około 6 metrów kwadratowych, a małe domki ogrodowe typu Domek Tomek – ok. 1,4m2 . Możesz wybierać spośród domków dla dzieci o powierzchni zadaszonej 1,3m2 , 2m2, 2,5m2, 6m2.

Wielkość domku po obrysie zewnętrznym

Nie każdy z nas posiada duży ogród, dlatego ważne są wymiary zewnętrzne domku. Niektóre z naszych domków mają ślizg, niektóre domki posiadają huśtawki, a inne ścianki wspinaczkowe. Żeby wiedzieć czy domek zmieści się w ogrodzie rzuć okiem na rysunki techniczne zawarte w instrukcji, lub galerii zdjęć na karcie produktu.

Domek do małego ogrodu to model Alex lub piętrowy domek Amelia. Jeśli masz duży ogród to możesz nieco zaszaleć i postawić w ogrodzie Domek Hubert z podwójną dostawką i ślizgiem – taka konstrukcja zajmuje ponad 5 metrów i zagwarantuje długie godziny zabawy całej gromadce dzieci.

Certyfikaty, oznaczenia

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo, które gwarantuje producent. Nasze domki, place zabaw i inne przedmioty przeznaczone dla dzieci zostały przebadane za zgodność z normą europejską i dyrektywą zabawkową (dyrektywa 2009/48/WE). Takie zabawki, w tym domki ogrodowe dla dzieci, posiadają oznakowanie znakiem CE. Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas na pierwszym miejscu, dlatego możesz mieć pewność, że nasze domki i place zabaw dla dzieci (a także inne przedmioty przeznaczone dla dzieci np. huśtawki i inne akcesoria do wyposażenia placu zabaw) spełniają wszystkie niezbędne, rygorystyczne normy pod kątem bezpieczeństwa. Oznakowanie znakiem CE mówi także o tym, że konstrukcja nie posiada ostrych krawędzi, wystających części mogących zranić dziecko, innymi słowy – drewniany domek jest świetnej jakości.

Dodatki do domków dla dzieci

Przy domkach na palach możesz zamontować zjeżdżalnię w różnych kolorach, może to być nawet zjeżdżalnia wodna (z podłączeniem do węża ogrodowego), ściankę wspinaczkową z kolorowymi kamieniami. Domki na grunt możesz wyposażyć w platformę, która stworzy prawdziwy taras, na którym dzieci mogą robić pikniki, takie domki mogą być też wyposażone w piaskownicę z daszkiem, która zapewni jeszcze więcej zabawy. Do wszystkich domków i placów zabaw możesz dobrać odpowiednie akcesoria takie jak: dzwonek, lornetka, teleskop, kierownica. Takie akcesoria możesz wymieniać w zależności od wieku dziecka, lub ogólnego wyglądu domku.

 

Rodzaje drewnianych domków dla dzieci – najpopularniejsze modele.

Jeśli już wiesz na jakie aspekty zwrócić uwagę, masz plan co do ustawienia domku w ogrodzie – rzuć okiem na nasze najpopularniejsze modele, które mogą stać się elementem, jaki Twoje dzieci zapamiętają przez wiele lat. Zdjęcia domków przedstawiają realizacje naszych klientów, obok zdjęcia realizacji zobaczysz domek w stanie saute, czyli niepomalowany.

1.       Domek Hubert

domki na ogrod dla dzieci

Wielkość: 226,5 x 176 x 272 cm 

Domek dla dzieci Hubert jest swojego rodzaju bazą dla dzieci – nie posiada schodków, którymi można się dostać do domku, jest bardziej „zamknięty”, aby stworzyć osobistą przestrzeń dla dziecka. Wejście do domku Hubert znajduje się od strony piaskownicy. Dzieci lubią w nim to, że jest piętrowy (taras znajduje się na innym poziomie niż wnętrze domku), ma piaskownicę pod konstrukcją, a także może być doposażony w zjeżdzalnie, ścianki wspinaczkowe. Hubert zyskał sympatię dorosłych przez ciekawą budowę, łatwy montaż i możliwość konfiguracji.

2.       Domek Amelia

ogrodowy domek dla dziecka

Wielkość:  223 x 250 x 230 cm

Kolejnym domkiem jest piętrowy domek Amelia – nadaje się na mniejsze działki, może stać się miejscem nocowania dla kilku dzieci. Amelia ma klimatyczne okiennice i donice na kwiaty w zestawie. Możesz go pomalować, lub pozostawić w wersji surowej.

3.       Domek Tomek

 domek tomek

Wielkość: 125 x 178 x 211 cm 

To jeden z najczęściej wybieranych modeli – z uwagi na klasyczną konstrukcję pasuje do niemal każdego ogrodu. Może być wyposażony w krótki ślizg, który sprawia mnóstwo frajdy nie zabierając przy tym zbyt dużo miejsca.

4.       Domek Jerzyk

domek ogrodowy dla dzieci 4iq

Wielkość: 175 x 226 x 250,5 cm

Domek Jerzyk jest na palach o wysokości 80 cm – może mieć dodatkowy ślizg. Podobnie jak Domek Tomek cechuje go klasyczna konstrukcja, jest natomiast większy niż domek Tomek, jest wyposażany również w większy, dłuższy ślizg.

Wszystkie wyżej wymienione domki produkowane są z drewna iglastego, które jest wytrzymałe na czynniki zewnętrzne, a także bardzo trwałe. Drewniane domki dla dzieci oraz place zabaw naszej produkcji są impregnowane ciśnieniowo. Zapewnia to wytrzymałość, odporność przed szkodnikami. Co ważne – wykorzystywany w produkcji środek do impregnacji (Wolmanit CX-8WB) jest bezchromowy i bezpieczny dla dzieci.

Jak dbać o drewniany domek dla dzieci?

Kolorowy domek w ogrodzie, w którym bawią się dzieci to wspaniały widok. Aby zabawa mogła trwać latami trzeba przeprowadzać okresowe kontrole. Brzmi skomplikowanie? Spieszymy z krótką instrukcją jak dbać o drewniany domek, lub plac zabaw dla dzieci.

Pamiętaj, że w razie zasięgnięcia porad możesz skontaktować się z naszym działem obsługi klienta pod numerem +48 89 674 92 57.

Malowanie domku ogrodowego dla dzieci

Drewniane domki z impregnowanego drewna dostarczane są w skrzyniopalecie.

·         Jeżeli domek dostarczony jest porą zimową/wiosenną gdzie otoczenie jest jeszcze mokre i wilgotne, to przed pomalowaniem elementów domku należy odczekać przynajmniej 2 miesiące (w zależności od pogody), aż drewno wyschnie.

·         Domek należy malować z dwóch stron – każdy element powinien być pomalowany ze strony zewnętrznej i wewnętrznej, aby zapobiec wchłanianiu wilgoci z jednej strony (niepomalowanej).

·         Jeżeli chcesz przemalować domek po jednym sezonie, należy zeszlifować poprzednią warstwę farby, aby mieć pewność, że wybrana farba nie wejdzie w reakcje z poprzednią warstwą. Zeszlifowanie zeszłorocznej warstwy przedłuży też trwałość pokrycia.

·         Zadbaj o bezpieczeństwo. Malowanie domku powinno odbywać się na zewnątrz, np. w ogrodzie.

·         Najlepszą farbą do pokrycia drewnianego domku jest farba akrylowa.

Konserwacja, naprawa uszkodzeń

Jak właściwie dbać o drewno? Domki naszej produkcji nie wymagają ponownej impregnacji zaraz po zakupie. Wyprodukowane są z drewna iglastego, impregnowane ciśnieniowo bezchromowym środkiem. Może zdarzyć się tak, że drewno, które otrzymasz będzie mokre – nie jest to wilgoć a efekt impregnacji. Montaż takiego domku jest łatwiejszy – wilgotne drewno jest bardziej elastyczne, powoduje to też łatwiejsze zamieszczanie wkrętów.

·         Należy zapewnić dobrą wentylację, odstęp od drzew i innych elementów mogących uszkodzić dach, lub inne elementy konstrukcyjne domku ogrodowego,

·         Należy wymieniać uszkodzone części,

·         Sprawdzaj okresowo siedziska huśtawki, liny, łańcuchy i inne mocowania pod kątem zużycia i uszkodzeń,

·         Sprawdzaj dociągnięcie wszystkich wkrętów, śrub. W razie potrzeby przykręć je.

·         Z dachu domku należy usuwać opadłe liście, nadmiar śniegu.

·         Pamiętaj o okresowym naoliwieniu elementów metalowych (np. zawiasów), aby ochronić je przed uszkodzeniem.

 

Przed montażem domku ogrodowego dla dzieci

Domek powinien być przechowywany na zewnątrz, nie może być przechowywany w zamkniętym pomieszczeniu.

·         Zabrania się używania folii do owijania skrzyniopalety z domkiem – może pojawić się powierzchowna pleśń. Jeżeli nalot jest powierzchowny można usunąć go wodą z szarym mydłem i szczotką.

·         Prawidłowe przechowywanie jest bardzo ważne – domek powinien być pozostawiony w miejscu, gdzie będzie montowany.

 

Podsumowując, drewniany domek ogrodowy dla dzieci to świetny sposób na zapewnienie im bezpieczeństwa i wspaniałej zabawy. Jest to trwały i atrakcyjny produkt, który może służyć dzieciom przez lata. Należy jednak pamiętać, że wymaga on regularnej konserwacji, aby zachować swoją wytrzymałość, wygląd i bezpieczeństwo. Jeśli zdecydujesz się na zakup drewnianego domku ogrodowego dla dzieci, możesz mieć pewność, że Twoja rodzina cieszyć się będzie nim przez wiele lat.

Powiązane posty

Share this content

close

Lista życzeń